KOD zarejestrowany w Krajowym Rejestrze Sądowym

Artykuł
Demonstracja KOD-u w obronie Lecha Wałęsy
YOUTUBE.COM/PIOTR KASZUWARA

"Proces rejestracji wymagał od nas cierpliwości, wspólnie z zaprzyjaźnioną kancelarią adwokacką, działającą dla nas pro bono, podejmowaliśmy kolejne formalne kroki, aby go możliwie przyśpieszyć" – brzmi treść komunikatu wydanego przez Komitet Obrony Demokracji.

Teraz KOD chce zwołać walne zgromadzenie członków, określić program i wybrać władze. Wszystko ma się zakończyć przed końcem kwietnia. "Chcemy zaapelować do Was wszystkich o świadome i odpowiedzialne bycie z KOD i w KOD. Teraz będziemy postrzegani już nie tylko jako ruch społeczny, ale też jako uczestnik obrotu prawnego, podlegać będziemy wszechstronnej kontroli" – czytamy w oświadczeniu KOD.

Wniosek o rejestrację stowarzyszenia KOD złożył 2 grudnia 2015 r. Wtedy zebrani, na czele z Mateuszem Kijowskim, przyjęli uchwałę o utworzeniu stowarzyszenia, statut oraz powołali tymczasowe władze (Zarząd Główny i Komisję Rewizyjną) oraz Komitet Założycielski. adze stowarzyszenia tworzy od rejestracji w KRS siedmioosobowy zarząd główny: Mateusz Kijowski, Joanna Roqueblave, Piotr Cykowski, Dorota Guenther, Radomił Szumełda. Jarosław Marciniak oraz Jacek Parol.

15 marca KOD skończy pracę nad nowym statutem, przyjmie go prawdopodobnie do końca kwietnia. Pierwszy statut, złożony przy rejestracji, napisany był według prostego wzoru dostępnego w internecie. Kiedy KOD zatwierdzi nowy statut, zwoła Nadzwyczajne Walne Zebranie Członków lub Delegatów (zależy od liczby chętnych), które – zgodnie z deklaracją Kijowskiego – wybierze władze na pierwszą pełną kadencję. Po przyjęciu nowego statutu, KOD zacznie przyjmować członków do struktur regionalnych. Potem wybiorą oni władze terenowe. Do tej pory nieoficjalnymi szefami regionów były osoby, które dołączyły do KOD na samym początku jego istnienia i zadeklarowali pomoc.

Komitet Obrony Demokracji zaczął jako grupą na Facebooku, założona przez Mateusz Kijowski. Dziś należy do niej blisko 60 tys. osób. Organizacja zaczęła od grudnia organizować demonstracje antyrządowe m.in. ws. Trybunału Konstytucyjnego, zmian w mediach publicznych czy ostatnio Lecha Wałęsy. 


CZYTAJ WIĘCEJ:

Manifestacja KOD w Gdańsku. Na marszu zabraknie Lecha Wałęsy  

Manifestacja KOD w Warszawie. Wśród "obrońców demokracji" Schetyna i Petru

 

Źródło: twitter.com/Komitet Obrony Demokracji, wyborcza.pl

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy