Kobiety zarabiają mniej niż mężczyźni. Czy jest szansa na zmianę?

Artykuł
Średnio zarobki kobiet są niższe niż mężczyzn
pixabay

Według ostatniego raportu Stowarzyszenia Komunikacji Marketingowej SAR kobiety zarabiają 19 proc. mniej niż mężczyźni a średnia płaca dla kobiet jest o 9 proc. niższa niż uzyskana średnia zarobków mężczyzn

W rankingu utworzonym przez brytyjski tygodnik „The Economist” dotyczącego równouprawnienia na rynku pracy w różnych państwach świata, w kategorii „przyjazne środowisko pracy dla kobiet” Polska zajmuje 10. miejsce. Wyprzedzamy takie kraje jak Kanada, Hiszpania, USA, Izrael, Niemcy, Czechy czy Szwajcaria. Czołówkę tworzą państwa skandynawskie tj. Islandia, Finlandia i Norwegia.

- Nierówność płac w reklamie nazywa wprost - problemem systemowym. - powiedziała Zofia Smełka-Leszczyńska, dyrektor kreatywny w HK Strategies Poland.

Dodała, że problem zaczyna się już przy rekrutacji, kiedy pracownik wycenia swoją pracę gorzej niż pracodawca jest w stanie zaoferować.

Ekspert podkreśla, że trudnością w uzyskaniu równych płac jest klauzula zakazująca pracownikom rozmawiać o zarobkach. To w wielu firmach ktoś dostaję o 30 proc. mniej pieniędzy niż osoba o takich samych kompetencjach i odpowiedzialności. Dodaję, że problemem jest tabu mówienia o zarobkach, co powoduje brak transparentności w informacji o zarobkach reszty pracowników.

 

Źródło: wirtualnemedia.pl

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy