Koalicja Europejska się posypie?

Artykuł
Telewizja Republika

Przed Polskim Stronnictwem Ludowym gorący czas. W ciągu najbliższego miesiąca politycy tej partii mają zdecydować, czy wystartują w jesiennych wyborach do Sejmu i Senatu samodzielnie, czy wejdą w koalicję. Wewnątrz ugrupowania trwa spór w tej kwestii. Pojawiają się także głosy o możliwej koalicji Kukiz’15 z Konfederacją

W sobotę zbierze się rada naczelna PSL, która rozpocznie dyskusję na temat startu w jesiennych wyborach. – W sobotę spotykamy się na radzie naczelnej. Rada dokona oceny wyników minionych wyborów i zaczniemy wewnętrzną dyskusję o tym, jak powinny wyglądać wybory jesienne w naszym wykonaniu. Moim zdaniem jest maksymalnie miesiąc czasu na podjęcie decyzji – mówi „Codziennej” Krzysztof Paszyk, sekretarz klubu poselskiego PSL.  


W kontekście opinii głoszonych przez liderów PSL ws. startu w jesiennych wyborach zapowiada się burzliwe posiedzenie. We wczorajszej „Gazecie Wyborczej” prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz ocenił, że opozycja powinna wystawiać wspólne listy. „Ja bym zaczął od Senatu. To jest to minimum” – podkreślił.

Na pytanie o to, czy PSL zrobi w tył zwrot, Kosiniak-Kamysz odpowiedział: „Podejmie decyzję. Pewien etap za nami. Koalicja Europejska była powołana na wybory europejskie. Te wybory się zakończyły. My plan wykonaliśmy. Mamy trzech europosłów, to są najważniejsi politycy PSL”.

 

Kukiz’15 oraz Konfederacja znalazły się pod progiem wyborczym, dlatego natychmiast pojawił się pomysł nawiązania współpracy. Pierwszy ruch w kontekście ewentualnej koalicji pomiędzy dwoma podmiotami wykonał Marek Jakubiak, były poseł Kukiz’15. Na łamach „Super Expressu” przekonywał do wstąpienia w szeregi Konfederacji. „Początek końca Kukiz’15 nastąpił już przy wyborach samorządowych. Dziś już widać, że to trend. Uratują się wtedy, gdy przystąpią do nas” – mówił polityk. „Dlatego zapraszam wszystkich członków Kukiz’15 do Konfederacji. Tam zostało naprawdę sporo fajnych, ideowych ludzi.

Więcej w dzisiejszej "Gazecie Polskiej Codziennie".

  Sprawdź także: 

Horała: dla PSL-u wejście do Koalicji Europejskiej, to było wręcz samobójstwo

Źródło: Paweł Tunia, Aleksander Mimier / Gazeta Polska Codziennie, Telewizja Republika

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy