Kawczyński: Nie mówi się już o Polakach na Wyspach jako o polskim hydrauliku

EmaPob 27-10-2016, 21:15
Artykuł
Daniel Kawczyński
Telewizja Republika

Gośćmi Macieja Wolnego w programie "W punkt" byli:Tomasz Rzymkowski, poseł ugrupowania Kukiz'15 oraz Daniel Kawczyński, brytyjski poseł polskiego pochodzenia. Rozmowa dotyczyła m.in. wizerunku Polaka za granicą, a także przypadków ksenofobicznych ataków na Polaków.

– Trzeba wziąć pod uwagę fakt, że w wielkiej Brytanii mieszka prawie milion Polaków - mówił Daniel Kawczyński. - Ogromna wiekszość Polaków żyje z w zgodzie i przyjaźni ze swoimi sąsiadami. Do tego premier Theresa May podkreślila, że żadne zachowania ksenofobniczne nie będą w Wielkiej Brytanii tolerowane - zaznaczył poseł. 

– Polacy mają świetną renomę, są postrzegani jako pracowici i uczciwi przez Brytyjczyków i tak uważa zdecydowana większość społeczeństwa Brytyjskiego - dodał Kawczyński. 

"Brexit nie miał nic wspólnego ze społecznością polską"

– Deklaracja narodu brytyjskiego o wystąpieniu z Unii europejskiej, nie miała nic wspólengo ze społecznością polską - mówił poseł Kukiz'15. 

– Tego typu zjawiska (ksenofobiczne red.) miały miejsce w związku ze społecznością polską na Wyspach, ale też w związku z innymi społecznościami, które Wyspy zamieszkują - mówił poseł. - W tej chwili dochodzi do tego, że to media eskalują tego typu zjawiska - dodał Rzymkowski.

"W tej chwili nie mówi się już o Polakach na Wyspach jako o polskim hydrauliku"

– W tej chwili nie mówi się już o Polakach na Wyspach jako o polskim hydrauliku - mówił Daniel Kawczyński. - Polacy, którzy przyjeżdzają na Wyspy są naprawdę dobrze wyedukowani. Do Wlk. Brytanii przyjeżdzają bardzo dobrze wykjształceni specjaliści. Polacy postrzegani są jako ludzie bardzo dobrze wykształceni i przydatni dla brytyjskiej gospodarki - stwierdził poseł. 

– Wszystkie kwestie związane z różnicami kulturowymi i te dzisiejsze różnice m. społecznością polską, a innymi nacjami, wymaga pewnych działań dyplomatycznych - stwierdził Rzymkowski. - Takie działania są podejmowane w niektórych rejonach bardzo dobrze, w niektórych słabiej - podkreślił poseł Kukiz'15. 

– Kwestie związane ze słabością państwa polskiego dostrzegam w tej kadencji Sejmu na przykładzie dzieci, odbieranych w róznych krajach europejskich - stwierdził poseł.  - Tego typu działania zagranicznych służb są przykładem łamania praw człowieka - zaznaczył Rzymkowski. 

Źródło: Telewizja Republika

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy