Katastrofalne skutki suszy. Plony mogą być mniejsze o 1/3

Artykuł
pixabay

To prawdziwa katastrofa. 4 mln ha upraw rolnych zostało dotkniętych klęską suszy. Oznacza to, że plony w naszym kraju będą mniejsze na ok. 1/3 upraw. Rząd zapowiada pomoc dla dotkniętych suszą rolników. Zwrócił się również z prośbą o pomoc do Komisji Europejskiej. – Nie chcemy zostawiać rolników samych sobie. Będziemy proponowali różne rozwiązania – powiedział wczoraj premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej.

Dziś początek astronomicznego lata. Tymczasem od dwóch miesięcy mieliśmy w Polsce do czynienia z upałami i letnimi temperaturami. Słabo było również z opadami.

„Już od końca pierwszej dekady kwietnia obserwowano znaczne niedobory opadów atmosferycznych, szczególnie na południu i południowym wschodzie kraju oraz miejscami na Mazowszu. Najniższą miesięczną sumę opadów zanotowano w Częstochowie (jedynie 7,1 mm) oraz Raciborzu i Krakowie (odpowiednio 9,5 i 9,7 mm). Jedynie na północy kraju miejscami opady osiągnęły normę lub ją przekroczyły. Należy również zwrócić uwagę na to, że odnotowane sumy opadów były w dużej mierze wynikiem pojawiających się burz, w wyniku których jednorazowy opad stanowił często 30–50 proc. normy miesięcznej, natomiast wiele kolejnych dni było ponownie bezdeszczowych” – podaje w analizie IMGW.

To w oczywisty sposób doprowadzi do strat ekonomicznych. Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa (IUNG-PIB) szacuje, że w okresie 1 kwietnia – 31 maja odnotowano suszę zagrażającą uprawom rolnym w ponad 92 proc. gmin w Polsce. Najbardziej zagrożone skutkami suszy są w tej chwili zboża jare, a najmniej drzewa owocowe. Według naukowców IUNG-PIB deficyt wody doprowadzi do spadku plonów wielu upraw co najmniej o 20 proc. 

 

Czytaj więcej w dzisiejszej „Gazecie Polskiej Codziennie".

 

 

Źródło: Jacek Liziniewicz / Gazeta Polska Codziennie

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy