Kaczyński o Rzezi Wołyńskiej: Nie możemy dopuścić do relatywizowania tej zbrodni. To było ludobójstwo

Artykuł
Jarosław Kaczyński, prezes PiS
telewizja republika

Na najbliższym posiedzeniu Sejm podejmie uchwałę upamiętniającą zbrodnię dokonaną na Polakach przez ukraińskich nacjonalistów – poinformował prezes PiS Jarosław Kaczyński. Były premier podkreślił, że Rzeź Wołyńska była ludobójstwem.

Przedstawiciele Prawa i Sprawiedliwości na czele z premier Beatą Szydło i prezesem Jarosławem Kaczyńskim oddali hołd ofiarom ludobójstwa dokonanego w czasie II Wojny Światowej przez ukraińskich nacjonalistów na Polakach.

Na Skwerze Wołyńskim na warszawskim Żoliborzu głos zabrał Jarosław Kaczyński, który z całą mocą podkreślił, że zbrodnia z 1943 roku była ludobójstwem. – 11 lipca 1943 roku rozpoczęła się ludobójcza akcja przeciwko mieszkańcom Wołynia. Zbrodnia ta była przeprowadzona w sposób nieprawdopodobnie okrutny, była bez precedensu jeśli chodzi o poziom tego okrucieństwa – wskazał Kaczyński.

Były premier przypomniał, że w ubiegłym tygodniu Senat podjął uchwałę upamiętniającą ofiary Rzezi Wołyńskiej oraz zapowiedział że na najbliższym posiedzeniu taką uchwałę przyjmie Sejm. – W żadnym wypadku nie możemy zapominać o tej zbrodni, nie możemy dopuścić do jej relatywizowania. To było ludobójstwo. Chcę to podkreślić – podkreślał.

– Chcę też przypomnieć tych Ukraińców, którzy bronili Polaków i wielu z nich zapłaciło za to życiem. Pamiętamy o nich i oddajemy im hołd – wskazywał prezes PiS. Kaczyński wspomniał ostatni gest Petra Poroszenki, który podczas swojej wizyty w Polsce złożył kwiaty na pomniku na Żoliborzu. – Mam nadzieję, że to dobra zapowiedz. Mam nadzieję, że ukraińscy bohaterowie walczący dziś o wolność, będą nawiązywali do tradycji tych, którzy Polaków bronili, którzy w tym najbardziej przerażającym czasie potrafili ocalić godność i empatię, wszytko to, co czyni nas ludźmi – zakończył były premier.


 CZYTAJ RÓWNIEŻ:

Prezydent oddał hołd ofiarom "wielkiej rzezi Polaków"

Źródło: telewizjarepublika.pl

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy