Już wkrótce największe pokazy lotnicze w Polsce - AIR SHOW 2018

Artykuł
mon.gov.pl

Największe pokazy lotnicze w Polsce, niezwykłe ewolucje solistów i zespołów akrobacyjnych oraz bogata wystawa sprzętu rodzajów sił zbrojnych – to wszystko czeka na gości tegorocznego AIR SHOW w Radomiu.

Udział w wydarzeniu potwierdzili przedstawiciele 21 państw, w tym m.in. Hiszpanii, Niemiec, Czech, Turcji, Ukrainy, Włoch, Pakistanu i Chorwacji.  Polskę będą reprezentować: wojskowe zespoły akrobacyjne Biało-Czerwone Iskry i m.in. „Orlik”, cywilne formacje Grupa Żelazny, Cellfast Flying Team, czy Artur Kielak Xtreme Aerobatics.

W pokazach wezmą udział sławne europejskie teamy akrobacyjne: hiszpańska Patrulla Aguila, fińska Midnight Hawks, włoska Frecce Tricolori czy chorwacka Wings of Storm.

Na niebie zobaczymy również maszyny z Pakistanu czy Jordanii. Wśród pokazów indywidualnych będzie można zobaczyć m.in. odrzutowiec Aero L-159A Alca, myśliwiec wielozadaniowy Jas-39C, Gripen, samolot F-16C Block, a także samoloty transportowe Hercules czy Casa C295M i C-130.

Impreza odbędzie się na lotnisku na Sadkowie w Radomiu, przy ulicy Lubelskiej 158. Wydarzenie rozpocznie się o godzinie 9.00, a zakończy: w sobotę o godz. 19.00, a w niedzielę, o 18.00.  Tegoroczna XVI edycja Międzynarodowych Pokazów Lotniczych „AIR SHOW” w ostatni weekend sierpnia wpisuje się w obchody 100–lecia polskiego lotnictwa wojskowego.

Pierwsze pokazy AIR SHOW odbyły się  w 1991 roku na poznańskiej Ławicy w Święto Lotnictwa. Przygotowano wówczas wystawę samolotów z Polski, Wielkiej Brytanii, Francji, ZSRR i Stanów Zjednoczonych a w programie znalazły się akrobacje polskich i zagranicznych samolotów oraz śmigłowców.

Kolejne wydarzenie miało miejsce 1995 roku nad lotniskiem „Szkoły Orląt". Publiczność mogła podziwiać pokaz ponad 50 samolotów, wtedy też, po raz pierwszy, debiutował znany i podziwiany zespół akrobacyjny „ Biało-Czerwone Iskry".

W 1996 pokaz lotniczy zorganizowano w innej lokalizacji - w Bydgoszczy, a w 1998 roku Air Show powróciło do Dęblina. Pokazy odbywały się wtedy w 80. rocznicę powstania polskiego lotnictwa wojskowego.

W 2000 roku międzynarodowe pokazy lotnicze przeniesiono do Radomia. Był to przełomowy moment dla historii polskich pokazów AIR SHOW, bo odtąd stały się cykliczną imprezą, organizowaną właśnie w tym mieście, zyskując coraz większą renomę wśród krajowych i zagranicznych fanów awiacji. Widowisko w latach 2000-2003 odbywało się co roku, jednak zwiększono odstęp między edycjami do dwóch lat. Rekordowa, XIII edycja, miała miejsce w 2013 roku i wzięło w niej udział około 180 tys. widzów.

 

Źródło: Centrum Operacyjne MON // mon.gov.pl

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy