Jestem przekonany, że historia Czech i Polski inspiruje inne narody

Artykuł
Twitter @PremierRP

– 30 lat temu, gdy upadły mury i reżim, fala optymizmu ogarnęła Europę, a kraje naszego regionu wybrały ścieżkę wolności, demokracji - powiedział premier Mateusz Morawiecki w Muzeum Narodowym w Pradze podczas obchodów 30. rocznicę aksamitnej rewolucji.

Szef rządu zauważył, że Polska był tym krajem, który rozpoczął proces zmian w Europie Środkowej na początku lat 80. XX wieku, gdy powstała Solidarność oraz przez częściowo wolne wybory w 1989 r– Polska stała się pierwszym wyłomem w murze, który przyniósł następne - na Węgrzech, w NRD i w Czechosłowacji - powiedział Morawiecki. 

– Jestem przekonany, że historia Czech, Polski i innych krajów naszego regionu jest historią sukcesu i inspiruje inne narody - dodał.

–  Oba nasze kraje były izolowane przez ponad 40 lat przez komunizm. Jednak w kluczowych momentach 1989 roku nasze społeczeństwa szły razem - zaznaczył premier. 

– W 1989r. spełniły się nasze marzenia o wolności i demokracji. Szczyt Przyjaciół Spójności pokazał, że możemy walczyć wspólnie o swoje interesy. Niech żyje wolność, demokracja. Niech żyją wolne Czechy i Słowacja -  powiedział.  

 

Źródło: twitter

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy