Jest nowy sondaż IBRiS. Kto ma powody do radości?

Artykuł
Budynek Sejmu RP
CC BY-SA 3.0, Wikimedia Commons, fot. I. Kpalion

Według najnowszego sondażu IBRiS dla portalu Wp.pl, gdyby wybory parlamentarne odbywały się w najbliższą niedzielę, wygrałaby je Zjednoczona Prawica. To jednak zdecydowanie za wcześnie, by się cieszyć.

Sondażownia wskazuje, że w szybkim tempie topnieje przewaga rządzącej koalicji PiS-Solidarna Polska -Porozumienie nad największym blokiem opozycyjnym – Koalicją Obywatelską.

ZP mogłaby liczyć na 36 proc. głosów, KO – na 31 proc. Na podium znalazła się także Lewica z wynikiem na poziomie 9,1 proc.

Dalsze miejsca należą do Konfederacji, na którą chce głosować 6,7 proc. respondentów; oraz Koalicji Polskiej PSL-Kukiz’15 z poparciem na poziomie 5 proc.

12,2 proc. badanych deklarowało, że nie ma w tej kwestii zdania.

W badaniu IBRiS uwzględniono także scenariusz, w którym w wyborach wystartowałby ruch Szymona Hołowni Polska 2050. W takiej sytuacji poparcie dla Zjednoczonej Prawicy wyniosłoby 34,3 proc. głosów, dla KO - 27,1 proc., a na trzecią siłę wyrasta właśnie nowy ruch Hołowni, który mógłby liczyć na 11,7 proc. głosów.

Konfederacja w tym scenariuszu odnotowuje poparcie na poziomie 6,1 proc., Lewica - 5,6 proc., a Koalicja Polska PSL- Kukiz’15 - 2,8 proc. Zdania nie wyraziło 12,3 proc. ankietowanych.

Badanie zostało przeprowadzone 6-7 sierpnia metodą telefonicznych, standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo (CATI). Badana próba wyniosła 1100 osób.

Źródło: PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy