Jest decyzja szefa MON. Pogrzeb majora "Łupaszki" z honorami państwowymi

Artykuł
FOT. MACIEJ NĘDZYŃSKI/ CO MON

W celu zapewnienia godnego pochówku i należytego uczczenia pamięci polskiego bohatera, minister obrony narodowej Antoni Macierewicz zapewni państwowy charakter pogrzebu oraz pokrycie wydatków związanych z wybudowaniem nagrobka – informuje MON. W ceremonii pogrzebowej weźmie udział prezydent Andrzej Duda.

Organizacja uroczystości pogrzebowych Zygmunta Szendzielarza "Łupaszki" odbędzie się na podstawie Ceremoniału Wojskowego Sił Zbrojnych RP z uwzględnieniem wymogów bezpieczeństwa w związku z udziałem w uroczystościach przedstawicieli władz państwowych. Zgodnie z porozumieniem zawartym między szefem MON a Haliną Morawską, siostrzenicą Żołnierza Wyklętego, pogrzeb odbędzie się w niedzielę 24 kwietnia w Warszawie.

Msza żałobna pod przewodnictwem Biskupa Polowego Józefa Guzdka rozpocznie się o godz. 15.00 w kościele pw. Św. Karola Boromeusza przy ul. Powązkowskiej 14. Ok. godz. 16:00 kondukt poprzedzi pododdział konny w barwach 4 Pułku Ułanów Zaniemeńskich, po czym nastąpi przemarsz uczestników na Cmentarz Wojskowy na Powązkach. "Łupaszka" spocznie w grobie obok zmarłej w 2012 r. córki, Barbary Szendzielarz – czytamy w komunikacie rzecznika MON Bartłomieja Miesiewicza.

Walka o Polskę 

Szczątki majora Armii Krajowej odnaleziono wiosną 2013 r. podczas prac ekshumacyjnych na terenie Kwatery "Ł" na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie, gdzie zespół pod kierownictwem prof. Krzysztofa Szwagrzyka z IPN, poszukuje miejsc potajemnego pochówku ofiar terroru komunistycznego.

Symboliczny grób Zygmunta Szendzielarza znajduje się w odsłoniętym w zeszłym roku Panteonie – Mauzoleum Wyklętych-Niezłomnych na warszawskich Powązkach Wojskowych. "Łupaszka" przez dziewięć lat walczył o wolną Polskę. Najpierw z Niemcami, później z Sowietami. Zginął 8 lutego 1951 r. w ciemnej piwnicy mokotowskiego więzienia od strzału w tył głowy.

Źródło: MON, Telewizja Republika

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy