Jens Stoltenberg wzywa członków sojuszu do wdrażania sankcji przeciwko Korei Północnej

Artykuł
flickr.com/Hakan Dahlstrom/CC BY 2.0

Sekretarz generalny NATO, Jens Stoltenberg zaapelował do wszystkich członków sojuszu, aby w sposób pełny i transparentny wdrażały sankcje wobec północnokoreańskiego reżimu. Stoltenberg podkreślił, że międzynarodowa presja na Pjongjang jest niezbędna.

– Testy nuklearne i balistyczne Korei Północnej to zniewaga dla Rady Bezpieczeństwa ONZ" – powiedział Stoltenberg we wspólnym oświadczeniu wydanym po spotkaniu z premierem Japonii Shinzo Abem. – Stanowią one globalne zagrożenie, które wymaga globalnej odpowiedzi – dodał.

Premier Japonii oświadczył, że zamiast prowadzić dialog, należy sprawić, by Korea Północna zmieniła swą politykę poprzez wywieranie nań maksymalnej presji: – Podzielam pogląd sekretarza generalnego Stoltenberga, że w tym momencie koniecznie trzeba wywierać maksymalną presję niż prowadzić dialog w celu zmuszenia Korei Północnej do porzucenia wszystkich programów nuklearnych i rakietowych – podkreślił premier Japonii.

Korea Płn. przeprowadziła we wrześniu szóstą i największą do tej pory próbę nuklearną, a w lipcu dwie próby z międzykontynentalnymi pociskami balistycznymi. Znaczny wzrost aktywności Pjongjangu wywoła ostre reakcje wspólnoty międzynarodowej i wzrost napięcia na Półwyspie Koreańskim.

Źródło: defence24.pl

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy