Jedna trzecia Niemców nie chce się zaszczepić.

Artykuł
Centrum szczepień w Berlinie
Fot. PAP/EPA/KAY NIETFELD / POOL

33 proc. Niemców sprzeciwia się ograniczaniu ich swobód w ramach walki z pandemią, a 34 proc. nie chce zaszczepić się przeciw koronawirusowi — wynika z sondażu opublikowanego w środę przez Fundację Bertelsmanna. W Niemczech wykryto dotąd ponad 2,4 mln zakażeń, a blisko 69 tys. osób zmarło w związku z Covid-19.

Tygodnik Der Spiegel zauważa jednak, że nie są to wyniki kategoryczne, bo stosunek Niemców do szczepień na koronawirusa stale się zmienia, na co mają wpływ bieżące wydarzenia w nauce i polityce. Gazeta wskazuje, że w jej najnowszej ankiecie 74 proc. osób opowiedziało się za szczepieniami, co oznacza najwyższy wynik w historii". Inna ankieta Spiegla ujawniła, że największą aprobatą cieszy się szczepionka firmy BioNTech/Pfizer.

Ponadto w badaniu Fundacji Bertelsmanna ok. 45 proc. respondentów oceniło, że obecny kryzys związany z pandemią może mieć pozytywne efekty w kontekście ochrony klimatu oraz stosunków społecznych. 82 proc. ankietowanych uważa, że pandemia ukazała potrzebę wprowadzenia gruntownych zmian w społeczeństwie.

Instytut im. Roberta Kocha, który nadzoruje w Niemczech walkę z koronawirusem, odnotowuje stagnację w liczbie nowych zakażeń. Według jego danych w ciągu ostatniej doby w kraju odnotowano 8007 nowych przypadków zakażenia koronawirusem oraz 422 zgony z powodu Covid-19. Tydzień wcześniej wykryto 7556 nowych zakażeń oraz 560 zgonów w ciągu jednej doby.

Źródło: PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy