Jaruzelski i Kiszczak do degradacji. Prace nad ustawą są na ostatniej prostej

Artykuł
materiały prasowe

Projekt ustawy trafił już do "wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów". Chodzi o stworzenie możliwości prawnych do pozbawienia stopnia oficerskiego i podoficerskiego Wojciecha Jaruzelskiego oraz Czesława Kiszczaka. Dotyczy to również żołnierzy rezerwy, którzy byli członkami Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego albo pełnili służbę w organach bezpieczeństwa PRL.

MON chce się rozliczyć się z żołnierzami, którzy pełnili służbę wojskową na rzecz totalitarnego państwa. Chodzi głównie o odebranie stopni generalskich Wojciechowi Jaruzelskiemu i Czesławowi Kiszczakowi. Wielokrotnie zapowiadał to szef MON Antoni Macierewicz.

– Zbrodniarze odpowiedzialni za działanie zbrojne przeciwko własnemu narodowi nie zasłużyli na to, by nosić te stopnie wojskowe – mówił Macierewicz 13 grudnia 2016 roku.

Projekt zakłada, że zgodę na obniżenie i odebranie stopni wojskowych najwyższych oficerów bezpieki będzie mógł wydać prezydent Andrzej Duda, zaś degradacją niższych rangą wojskowych będzie się zajmował minister obrony narodowej - Antoni Macierewicz.

Decyzja o degradacji wojskowych PRL-u będzie mogła być wydawana na podstawie dokumentów, którymi dysponuje Instytut Pamięci Narodowej.

Źródło: telewizjarepublika.pl / MON

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy