Jarosław Kaczyński o inicjatywie Trójmorza: to coś, co ma stworzyć nowy polityczny kształt Europy

Artykuł
Telewizja Republika

Tegoroczną galę portalu Niezależna.pl zainaugurował prezes Jarosław Kaczyński, który nawiązał do inicjatywy Trójmorza. Przypomniał, że to właśnie Lech Kaczyński, który jest patronem Nagrody Prometejskiej wręczanej podczas dzisiejszego wydarzenia, podjął się realizacji tego geopolitycznego projektu. – Człowiekiem, który podjął działania praktyczne, zmierzające do realizacji tego planu, i znalazł w tym wybitnych partnerów, był mój świętej pamięci brat, prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Lech Kaczyński. – powiedział prezes PiS.

- Mam zaszczyt inauguracji drugiej edycji nagrody, która wręczana jest osobom o szczególnych zasługach dla budowy pewnej nowej jakości w polityce europejskiej. Nowej jakości, która ma łączyć, na zasadzie synergii, siłę wszystkich państw, które leżą między trzema morzami: Morzem Bałtyckim, Morzem Adriatyckim i Morzem Czarnym - powiedział prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński.

Mówiąc o idei Trójmorza zwrócił uwagę na znaczenie tego programu dla bezpieczeństwa geopolitycznego na Starym Kontynencie. - To coś, co ma stworzyć nową jakość. W pewnej mierze nowy polityczny kształt Europy. Kształt bardziej sprawiedliwy, jednocześnie bardziej sprzyjający temu, co będzie budowało trwałe bezpieczeństwo. Dążymy do uwzględnienia interesów wszystkich - najpotężniejszych, wielkich, mniejszych i najmniejszych - zaznaczył.

Przypomniał również,  że zasługi Lecha Kaczyśkiego dla reaktywacji tego projektu.

– Człowiekiem, który podjął działania praktyczne, zmierzające do realizacji tego planu, i znalazł w tym wybitnych partnerów, był mój świętej pamięci brat, prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Lech Kaczyński. – powiedział prezes PiS.

- Mógł działać w tym kierunku krótko. Przedwczesna śmierć, tragedia smoleńska, przerwała te działania. Dziś po latach wróciliśmy do nich - podkreślił.

 

 

Źródło: niezależna.pl/Telewizja Republika

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy