Przejdź do treści
09:49 Sondaż SW Research dla "Rzeczpospolitej": prawie trzy czwarte Polaków deklaruje, że wzięłoby udział w referendum dotyczącym nielegalnej migracji
08:38 Po południu na Polach Grunwaldzkich odbędzie się inscenizacja bitwy wojsk polsko-litewskich z Zakonem Krzyżackim z 1410 roku. W plenerowym widowisku historycznym wystąpi 1,2 tys. rekonstruktorów z bractw rycerskich
08:23 Eurostat: imigracja do Unii Europejskiej spowodowała w zeszłym roku wzrost liczby ludności UE do rekordowych 450,4 mln
07:53 12 lipca jest ustanowionym w 2015 r. przez Sejm Dniem Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej z lipca 1945 r. W sobotę z tej okazji zostanie otwarty Dom Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej, który powstał w Muzeum Pileckiego w Augustowie
Wydarzenie 9-12.07 od godz. 11.00 do 19.00 w Piotrkowie Tryb. przed Galerią Handlową przy ul. Słowackiego oraz w biurze na ul. Konarskiego trwa zbiórka podpisów poparcia referendum w sprawie odwołania Prezydenta i Rady Miasta i sprzeciwu wobec nielegalnej migracji!
Wydarzenie Poseł Dorota Arciszewska-Mielewczyk oraz Klub „Gazety Polskiej” Kościerzyna zapraszają na spotkanie z posłami Mariuszem Gosek oraz Dariuszem Mateckim, 21 lipca, godz. 16.30, ul. 3 maja 9, Kościerzyna.
Wydarzenie Poseł Agnieszka Wojciechowska van Heukelom oraz Klub "Gazety Polskiej" Łódź Górna zapraszają na spotkanie z Jackiem Saryuszem Wolskim, 14 lipca, godz.18:00, ul. Piotrkowska 143, Łódź
Wydarzenie Wiec poparcia wobec Ryszarda Majdzika. 14 lipca (poniedziałek), godz. 12:30 pod Sądem Rejonowym, ul. Przy Rondzie 7, Kraków
Wydarzenie USA: Kluby Gazety Polskiej Nowym Jorku zapraszają 23 lipca o godz. 19.00 Polonię na spotkanie autorskie z europosłem Danielem Obajtkiem, które odbędzie się w Cracovia Manor, Wallington, NJ07057
Portal tvrepublika.pl informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!

Japończyk, który przeżył wybuchy dwóch bomb atomowych

Źródło: Jemal Countess/WireImage

Tsutomu Yamaguchi, bo o nim mowa uznano za jedynego człowieka, któremu udało się przetrwać wybuch dwóch bomb atomowych zrzuconych na Hiroszimę i Nagasaki.

Młody inżynier Yamaguchi 6 sierpnia 1945 roku miał zakończyć swój pobyt w Hiroszimie. Przebywał on tam tymczasowo na delegacji, na którą został wysłany przez koncern Mitsubishi.

W godzinach porannych poszedł ostatni raz do stoczni by pożegnać swoich kolegów. Chwilę po przyjściu do pracy nadleciał amerykański bombowiec, który zrzucił bombę na miasto.

„Little boy”, bomba atomowa zrzucona na Hiroszimę miała moc zabicia nawet 90 tysięcy ludzi, czyli w przybliżeniu 30 proc. populacji miasta. Tsutomu Yamaguchi w momencie wybuchu znajdował się tylko 3 km od epicentrum. Mimo poważnych obrażeń ciała, utraty słuchu w jednym uchu i tymczasowych problemów ze wzrokiem mężczyzna przeżył.

- W pewnym momencie jakaś siła zdmuchnęła mnie z miejsca, w którym stałem. Zdmuchiwała też wszystko, co napotkała na swojej drodze – budynki, drzewa, samochody, tramwaje. (...) Gdy się ocknąłem, zauważyłem, że znajduję się na polu ziemniaków jakieś 20 m dalej. (…) Widziałem nad sobą ogromną, pęczniejącą chmurę w kształcie grzyba, która robiła się coraz większa i sięgała coraz wyżej – mówi po latach.

Nazajutrz, 7 sierpnia inżynier wrócił pociągiem do swojego rodzinnego miasta Nagasaki, gdzie zgłosił się do szpitala. W tym samym dniu mężczyzna wrócił do domu.

9 sierpnia Yamaguchi poszedł do biura swojej firmy. Jego szef nie chciał uwierzyć w „wymówki” pracownika ani w to, że jedna bomba mogła zniszczyć całe miasto. Chwilę później obaj zauważyli charakterystyczny oślepiający błysk.

Kolejna bomba o nazwie „Fat Man” miała jeszcze większą siłę rażenia, niż „Little boy”. Spowodowała natomiast mniejsze straty w ludziach ze względu na wzgórza otaczające dzielnice.

Paradoksalnie Tsutomu Yamaguchi i jego rodzina przeżyli wybuch nie doznając żadnych obrażeń.

Kilkanaście lat od wybuchu, w 1956 roku powstała japońska organizacja Nihon Hidankyo zrzeszająca ofiary eksplozji bomb jądrowych. Rok później osobie, która przystąpiła do takiej organizacji zyskiwała prawo do zasiłków i bezpłatnej opieki medycznej. Tsutomu Yamaguchi aż do 2009 roku nie otrzymał statusu podwójnie ocalałego. Kilka miesięcy później zmarł w wieku 93 lat.

Yamaguchi nie był jedynym, który przeżył podwójny nalot. Innym ocalałym był także producent latawców Shigeyoshi Morimoto. Szacuje się, że ocalałych mogło być nawet 165 osób.

tvp.info

Wiadomości

80. rocznica Obławy Augustowskiej. Wciąż nie wiemy, jaki los spotkał porwanych przez sowietów

Hołownia stawia się Tuskowi ws. zaprzysiężenia Nawrockiego. Będzie komisja śledcza?

Czarzasty ostrzega przed zerwaniem koalicji! Stawia sprawę jasno ws. marszałka Sejmu

Robert Ruchała rozbawił Amerykanów znaczeniem swojego nazwiska

Zmiany w Radzie Programowej TVP w likwidacji

Brigitte Macron "zdruzgotana" po orzeczeniu sądu. Chodzi o jej płeć

Ukraina dokonała kolosalnego militarnego przełomu

Jasna Góra: wsparcie dla Ruchu Obrony Granic

Rząd zakazał projekcji filmu LGBTQI. Nie akceptują żadnej formy tej propagandy

Historyczny apel prezydenta (elekta) Polski do prezydenta Ukrainy

Maraton pytań i "nie pamiętam": bliska współpracowniczka Bidena pod lupą Kongresu

USA mają nowego partnera w Afryce. Dostęp do nieoszacowanych złóż

Papugi z angielskiego zoo obrażały zwiedzających! Zostały usunięte

Podali przyczynę katastrofy lotu Air India 171

Trump o powodzi w Teksasie: nigdy nie widziałem czegoś takiego

Najnowsze

80. rocznica Obławy Augustowskiej. Wciąż nie wiemy, jaki los spotkał porwanych przez sowietów

Zmiany w Radzie Programowej TVP w likwidacji

Brigitte Macron "zdruzgotana" po orzeczeniu sądu. Chodzi o jej płeć

Ukraina dokonała kolosalnego militarnego przełomu

Jasna Góra: wsparcie dla Ruchu Obrony Granic

Hołownia stawia się Tuskowi ws. zaprzysiężenia Nawrockiego. Będzie komisja śledcza?

Czarzasty ostrzega przed zerwaniem koalicji! Stawia sprawę jasno ws. marszałka Sejmu

Robert Ruchała rozbawił Amerykanów znaczeniem swojego nazwiska