Jakie są nowe obowiązki związane z kwarantanną? Minister Zagórski wyjaśnia

Artykuł
Telewizja Republika

Gościem Emilii Pobłockiej w porannym paśmie Telewizji Republika był minister cyfryzacji Marek Zagórski, który mówił o przedsięwzięciach resortu związanych z kwarantanną.

 19 marca rząd udostępnił aplikację „Kwarantanna domowa”, która ma na celu odciążenie służb w monitorowaniu, czy osoby nią objęte stosują się do wytycznych. Ma także uprościć jej odbywanie obywatelom.

– Aplikacja wykorzystując GPS pozwala weryfikować czy dana osoba przebywa w miejscu wskazanym do odbywania kwarantanny. Prosi także o wykonywanie kilku zadań w ciągu dnia, mi.in. zrobienie selfie w określonym czasie. Na jego wykonanie mamy 20 minut od otrzymania wiadomości z prośbą.  (…) – wskazuje Marek Zagórski.

– Zastępuje to tradycyjną wizytę policji. – dodaje.

Minister zapewnia, że obsługa aplikacji nie jest trudna.

– To bardzo proste i intuicyjne narzędzie, nie powinno być problemów z jej obsługa, ale jeśli by się pojawiły, to można zadzwonić na infolinię. Wszystkie informacje o tej aplikacji są dostępne na gov.pl/kwarantannadomowa – wskazuje polityk.

– To rozwiązanie pomoże w tym, aby system kwarantanny był jak najbardziej szczelny. Mam nadzieję, że wszyscy Polacy tak jak dotychczas podejdą do tego w sposób odpowiedzialny.

Od środy korzystanie z aplikacji jest obowiązkowe.

– Obowiązek został wprowadzony ustawą, która obowiązuje od dzisiaj. Na stronie kwarantanna domowa są wszystkie informacje jak ten obowiązek realizować. Jeśli otrzymają państwo SMS zapraszający do zainstalowania aplikacji jest to sygnał, że są państwo w ewidencji osób objętych kwarantanną i są państwo tym obowiązkiem objęci – podkreśla Zagórski.

Są jednak osoby, które nie są w stanie korzystać z takiego narzędzia. 

– Przypadków jest kilka. To dotyczy osób niedowidzących i niewidomych, osób nieposiadających telefonu komórkowego oraz takich którzy posiadają aparaty, na których zainstalowanie aplikacji jest niemożliwe. W takich przypadkach można złożyć specjalne oświadczenie poprzez numer infolinii, za pośrednictwem profilu zaufanego lub w formie papierowej przekazanej policjantowi. – informuje minister.

Ministerstwo Cyfryzacji podejmuje także działania zachęcające dzieci i młodzież do pozostania w domach w czasie wolnym od nauki zdalnej. Jedną z takich  inicjatyw jest „Grarantanna”

– To takie przedsięwzięcie, które wymyśliliśmy w momencie zawęszenia zajęć. Uznaliśmy, że poza tymi działaniami które podejmuje Ministerstwo Cyfryzacji by umożliwić lekcje zdalne należy zachęcić młodych ludzi, zostali w domu, stąd projekt. (…) Postanowiliśmy także zrealizować rozgrywki w e-sporcie. Są prowadzone w systemie, w którym mamy reprezentantów szkół. Nazywa się to Grarantanna Cup. 

Do akcji promującej esport włączył się także prezydent Andrzej Duda, który promował rozgrywki online za pośrednictwem Tik- Toka.

– Dzięki temu chęć uczestnictwa w rozgrywkach zgłosiło już 50 tys. osób – podkreślił Zagórski

 

Źródło: Telewizja Republika

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy