Izrael domaga się potępienia palestyńskich ataków. W piątek zbierze się Rada Bezpieczeństwa ONZ

Artykuł
Miasto Gaza po izraelskim ataku
PAP/EPA/MOHAMMED SABER

Władze Izraela wezwały Radę Bezpieczeństwa ONZ i sekretarza generalnego ONZ Antonio Guterresa do „jednoznacznego potępienia masowych ataków” z palestyńskiej Strefy Gazy.

- Wzywamy społeczność międzynarodową do jednoznacznego potępienia masowych ataków grup terrorystycznych w Strefie Gazy na izraelskich cywilów i skupiska ludności oraz do poparcia podstawowego prawa Izraela do samoobrony — napisał w liście Gilad Erdan, ambasador Izraela w USA i przy ONZ.

- Państwo Izrael nie jest zainteresowane eskalacją przemocy. Jednak Izrael ma prawo i obowiązek bronić swojego narodu i suwerenności i będzie nadal stanowczo to robić — dodał.

Palestyna domagała się zaprzestania izraelskich ataków

List izraelskiego dyplomaty został przekazany do ONZ dzień po tym, jak ambasador Palestyny przy ONZ Rijad Mansur wystosował podobne pismo, w którym napisał, że „społeczność międzynarodowa, w szczególności Rada Bezpieczeństwa, musi bezzwłocznie zażądać od Izraela zaprzestania ataków na palestyńską ludność cywilną”.

Zażądał również, aby Izrael zaprzestał swoich „planów przymusowego wysiedlenia i czystek etnicznych Palestyńczyków w Jerozolimie”.

Posiedzenie RB ONZ: już trzecie w tym tygodniu

Pilne posiedzenie Rady Bezpieczeństwa ONZ, trzecie od poniedziałku, zaplanowano na piątek. W odróżnieniu od dwóch poprzednich, które odbyły się za zamkniętymi drzwiami z udziałem przedstawicieli Izraela i Palestyny, tym razem będzie ono miało charakter publiczny.

Piątkowa sesja RB ONZ, która odbędzie się w formie wideokonferencji, została zwołana na wniosek Tunezji, Norwegii i Chin.

Źródło: dziennik.pl

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy