Islamiści pojmali 43 żołnierzy ONZ na Wzgórzach Golan

Artykuł
FLICKR/DVIDSHUBCC BY 2.0

Grupę 43 żołnierzy – członków wojskowej misji obserwacyjnej ONZ – pojmali na okupowanych przez Izrael Wzgórzach Golan bojownicy walczący z syryjską armią – poinformowała ONZ. Zapewniła, że czyni starania o uwolnienie żołnierzy.

Wcześniej w czwartek telewizja Al-Arabija podała, że walczący z reżimem syryjskiego prezydenta Baszara el-Asada islamiści pojmali na Wzgórzach Golan członków wojskowej misji obserwacyjnej ONZ. Powołała się na powiązany z Al-Kaidą islamistyczny Front al-Nusra.

Telewizja Al-Dżazira utrzymywała z kolei, że w ręce syryjskich sił antyrządowych wpadło 50 żołnierzy misji obserwacyjnej.

Bojownicy Frontu al-Nusra i innych ugrupowań rebelianckich przejęli w środę kontrolę nad przejściem granicznym Al-Kunajtira na Wzgórzach Golan po walkach, w których zginęło 20 żołnierzy wojsk rządowych i czterech rebeliantów.

W reakcji na działania rebeliantów samoloty sił powietrznych Syrii zaatakowały w czwartek kilka celów w sąsiedztwie Wzgórz Golan.

Przejście Al-Kunajtira w pobliżu zniszczonego syryjskiego miasta o tej samej nazwie leży w patrolowanej przez siły pokojowe ONZ strefie buforowej między Izraelem a Syrią. Strefa ta ma być w założeniu wolna od wszelkich formacji zbrojnych, ale w marcu 2013 roku wtargnęli do niej po raz pierwszy syryjscy rebelianci, przez pewien czas przetrzymywali 21 żołnierzy ONZ.

Izrael zdobył należące do Syrii Wzgórza Golan podczas wojny sześciodniowej w 1967 roku, a strefę buforową ustanowiono tam na mocy zawieszenia broni kończącego wojnę Jom Kipur w 1973 roku.  

Źródło: pap

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy