Irak ogłosił koniec wojny z Państwem Islamskim

Artykuł
twitter

Premier Iraku Haider al-Abadi, powiedział na zwołanej w Bagdadzie konferencji, że wojska irackie mają pełną kontrolę na granicą iracko-syryjsą. Wojna z tzw. Państwem Islamskim zakończyła się.

Podczas konferencji prasowej, premier Iraku przekazał swoim obywatelom i światu bardzo ważną informację- to koniec wojny. Poinformował, że granica kraju z Syrią jest w pełni kontrolowana.

Premier zaznaczył także, że walka z ISIS zapewne się jeszcze nie skończyła, możliwe, że wróg powróci pod inną nazwą. 

Upadek ISIS wywołał  także obawy, że bojownicy z Syrii aby przeprowadzić kolejne ataki. Najważniejsze jednak, że kontrola nad granicą Iraku z Syrią została odzyskana, a bojownicy ponoszą kolejne klęski.

 

Informacja od władz Iraku o zakończeniu wojny pojawiła się dwa dni po tym, jak rosyjscy wojskowi oświadczyli zakończenie działań zbrojnych przeciwko ISIS w Syrii.

Grupa dżihadystów okupowała tereny należące do Syrii i Iraku od 2014 roku, narzucając swoją władzę ponad 10 mln. ludzi.

Premier Iraku stwierdził że to bardzo ważny moment dla jego kraju. Odnieśli zwycięstwo, które niegdyś wydawało się bardzo nierzeczywiste. "Nasze siły mają pełną kontrolę nad granicą iracko-syryjską i dlatego ogłaszam koniec wojny przeciwko ISIS” - powiedział na konferencji Haider al-Abadi.

 

 

Źródło: BBC News, twitter

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy