Indie: zatwierdzenie szczepionek koncernu AstraZeneca i Uniwersytetu Oksfordzkiego

Artykuł
Siedziba AstraZeneca.
PAP/EPA/DAN HIMBRECHTS

Indie zatwierdziły w piątek stosowanie w nagłych przypadkach szczepionki na koronawirusa, wyprodukowanej przez firmę farmaceutyczną AstraZeneca i Uniwersytet Oksfordzki - podała agencja Reuters, powołując się na źródła. Oficjalnie rząd w Delhi nie potwierdził tej informacji.

Indie pod względem liczby zakażeń są drugie na świecie po USA (10,2 mln przypadków) i trzecie pod względem zgonów na Covid-19 (ponad 148 tys.).

Według zestawienia Reutersa diagnozuje się tam obecnie średnio 20 tys. zakażeń dziennie, a z powodu koronawirusa każdego dnia umiera 285 osób. Szczyt epidemii w Indiach nastąpił w połowie września, gdy stwierdzano blisko 100 tys. nowych infekcji i ponad tysiąc zgonów dziennie. Od tego czasu liczby te stopniowo maleją.

Indie zostały trzecim krajem na świecie, który zatwierdził szczepionkę koncernu AstraZeneca. We wtorek uczyniła to Wielka Brytania, a dzień później Argentyna.

Preparat AstraZeneca jest tańszy i łatwiejszy w dystrybucji od szczepionki firm Pfizer/BioNtech, stosowanej coraz powszechniej na całym świecie. Może być przechowywany w temperaturze 2-8 st. C. przez co najmniej 6 miesięcy i również jest aplikowany w dwóch dawkach.

Źródło: PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy