II linia metra zagraża warszawiakom? Biegły: Zużyte tory, możliwość wykolejenia

Artykuł
telewizja republika

Portal fakt24.pl dotarł do opinii biegłego z zakresu bezpieczeństwa kolejowego, według której centralny odcinek II linii metra może stanowić zagrożenie dla pasażerów.

Opinia, do której dotarł Fakt24.pl została sporządzona przez niezależnego biegłego na wniosek sądu, w którym spotkali się stołeczni urzędnicy z przedstawicielami firmy produkującej nowoczesne pociągi Siemens Inspiro.

W opinii biegłego rozjazdy na stacjach końcowych są "znacznie zużyte", najgorzej jest w okolicy stacji Dworzec Wileński. Złe rozlokowanie smaru na tym odcinku torów może doprowadzić nawet do wykolejenia pociągu. Ponadto biegły poinformował, że protokół odbioru końcowego został sporządzony i podpisany 26 czerwca 2015 roku, podczas gdy metro otworzono niemal cztery miesiące wcześniej. W raporcie wskazano również "niewłaściwą geometrię torów oraz ich znaczne zużycie".

Jak utrzymuje biegły, pracownicy Metra Warszawskiego próbowali utrudnić mu pracę, poprzez m.in. niedostarczanie odpowiednich dokumentów.

Rzeczniczka Metra Warszawskiego, w rozmowie z fakt24.pl, twierdzi jednak, że druga linia metra jest tak samo bezpieczna jak pierwsza.

Portal przypomina, że koszt budowy drugiej linii metra wyniósł 4,6 miliarda złotych, a za 35 składów Inspiro miasto zapłaciło 1,5 miliarda.


CZYTAJ RÓWNIEŻ:

W dniu otwarcia centralnego odcinka II linii metra na trzech stacjach zepsuły się ruchome schody

Testowanie II linii metra z awariami w tle

Źródło: fakt24.pl

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy