Horban o rosyjskiej szczepionce: jest rzeczą oczywistą, że należy bardzo poważnie brać tego typu szczepionkę pod uwagę

Artykuł
Fot. Canva

W tym tygodniu będzie prawdopodobnie 16-20 tys. nowych zakażeń koronawirusem dziennie; podążamy ścieżką, którą przeszły kraje leżące na zachód od nas - powiedział główny doradca premiera ds. COVID-19 prof. Andrzej Horban. Przyznał, że sytuacja nie jest dobra, ale pełny lockdown nie udałby się.

Horban mówił, że w walce z pandemią rząd radzi sobie na tyle, na ile może radzić sobie w tej sytuacji".
- Spodziewaliśmy się trzeciej fali, niestety nadeszła i nie wiemy, jaka ona będzie - zaznaczył.

Mówił, że jej przebieg będzie zależał od samego wirusa, zachowania ludzi oraz dostępności szczepionki.

Na uwagę, że w środę mamy prawie 16 tys. nowych potwierdzonych zakażeń, Horban zgodził się ze stwierdzeniem, że „dobrze nie jest".

- To żeśmy też mówili już parę dni temu, że w tym tygodniu będzie prawdopodobnie 16-20 tys. nowych zakażeń (dziennie). To jest bardzo logiczne, to już wiemy, dlatego, że podążamy ścieżką, którą przeszły kraje leżące bardziej na zachód od nas - powiedział Horban.

W kontekście obostrzeń mówił, że pełny lockdown nie uda się z trzech powodów - nie można zamknąć wszystkich granic, trudno zamknąć gospodarkę, bo ledwo „zipie", a także trudno wszystkich zamknąć znowu w domach. Horban mówił, że to, co można zrobić to uprawianie polityki zmniejszenia szkód.

Główny doradca premiera ds. COVID-19 wyraził też opinie, że chińska szczepionka być może jest niezła, ale nie zostały udostępnione żadne dane, dokumentacja i wyniki badań klinicznych. Z kolei szczepionka rosyjska ma bardzo porządnie zrobione badania kliniczne i gdyby producent złożył dokumentacje Europejskiej Agencji Medycznej albo do polskiego urzędu ds. rejestracji leków „to jest rzeczą oczywistą, że należy bardzo poważnie brać tego typu szczepionkę pod uwagę".

Źródło: PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy