Hagia Sophia stanie się meczetem? Nic z tego!

Artykuł

Turecki sąd najwyższy odrzucił w czwartek wniosek o przekształcenie dawnej świątyni Hagia Sophia. która obecnie pełni funkcje muzeum w meczet - podała państwowa agencja Anatolia.

Nadal możliwe jest jednak, że była świątynia w przyszłości ponownie będzie służyć celom religijnym. Agencja Anatolia poinformowała, że wniosek odrzucono ze względów formalnych - dlatego, że został złożony przez organizację, a nie osobę fizyczną.

Wybudowana w latach 532-537 świątynia, nazwana kościołem Mądrości Bożej, była przez prawie 900 lat siedzibą patriarchy Konstantynopola oraz miejscem koronacji cesarzy bizantyjskich. Jest powszechnie uważana za najwybitniejszy obiekt architektury bizantyjskiej.

Po tym jak Turcy w 1453 roku podbili Konstantynopol została przekształcona w meczet oraz dobudowano do niej minarety.

W 1935 roku na polecenie pierwszego prezydenta Republiki Turcji Mustafy Kemala Ataturka meczet zeświecczono, a następnie  przekształcono w muzeum.

Obóz prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana domaga się, aby Hagia Sophia z powrotem stała się muzułmańską świątynią.

W 2016 r. po raz pierwszy od jej sekularyzacji odbyły się tam modły, a w marcu 2018 roku Erdogan osobiście recytował w niej pierwszy wers Koranu.

Hagia Sophia, łącznie z innymi budowlami historycznego centrum Stambułu, w 1985 roku została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Źródło: gosc.pl

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy