Górny: Ksiądz Jerzy był wielkim obrońcą życia poczętego i nazywany był czasami "obrońcą kołyski"

Artykuł
Telewizja Republika

- Wszyscy powtarzają, że ks. Jerzy Popiełuszko był to „zwyczajny, normalny ksiądz”. Kiedy zacząłem zaznajamiać się z jego życiorysem, poznawałem fakty, widziałem tę zwyczajność, a zarazem wzrastanie do kolejnych wyzwań, jakie przed nim stały. Człowiek dorasta wraz z wyzwaniami, kiedy bierze na siebie zadanie, zaczyna dojrzewać, także w sensie duchowym. Człowiek rozwija się poprzez próby i przez te próby Ksiądz Jerzy przechodził zwycięsko - powiedział w TV Republika publicysta Grzegorz Górny.

Grzegorz Górny mówił o książce "Zło dobrem zwyciężył. Święty Jerzy XX wieku" o ks. Jerzym Popiełuszce, której jest współautorem. Pytany o tytuł książki, Górny odpowiedział: - Tak jak święty Jerzy walczył ze smokiem, tak ks. Jerzy Popiełuszko również walczył z czerwonym smokiem komunizmu. Wykorzystałem pewną analogię. Dodał jednak, że historia przyjęcia przez ks. Popiełuszkę imienia Jerzy była nieco inna.

- Tam gdzie się urodził, na białostockiej wsi, imię Alfons nie kojarzyło się tak pejoratywnie. Na skutek nacisków przełożonych już w seminarium, że takie imię nie licuje z osobą kapłana, wówczas wybrał imię Jerzy. Imię Alfons otrzymał po wuju, Alfonsie Gniedziejce, żołnierzu wyklętym - powiedział publicysta.

- Pamiętam, że śmierć Księdza Jerzego była mocnym przeżyciem pokoleniowym dla mnie i rówieśników, Wszyscy żyliśmy sprawami porwania ks. Jerzego, śmierci, pogrzebu, potem był kult Księdza Jerzego, nosiliśmy plakietki z jego podobizną. Była to sprawa, która bardzo mocno nas poruszała - mówił Grzegorz Górny o osobistym wspomnieniu Księdza Jerzego.

- Wszyscy powtarzają, że był to „zwyczajny, normalny ksiądz”. Kiedy zacząłem zaznajamiać się z jego życiorysem, poznawałem fakty, widziałem tę zwyczajność, a zarazem wzrastanie do kolejnych wyzwań, jakie przed nim stały. Człowiek dorasta wraz z wyzwaniami, kiedy bierze na siebie zadanie, zaczyna dojrzewać, także w sensie duchowym. Człowiek rozwija się poprzez próby i przez te próby Ksiądz Jerzy przechodził zwycięsko - dodał.

 Pytany o to, jakie jego zdaniem są najważniejsze słowa Księdza Jerzego, Grzegorz Górny stwierdził: - Jerzy Popiełuszko był duszpasterzem służby zdrowia, był obrońcą życia i nazywano go czasami „obrońcą kołyski”, a zatem także ruch pro-life wybrał go na swojego patrona. Jest wiele cytatów biblijnych, które Ksiądz Jerzy używał jako haseł wraz z najsłynniejszym - „zło dobrem zwyciężaj”. Jednak to, co można wskazać jako pewien drogowskaz to życie w prawdzie – droga do wolności przez prawdę.

 

Źródło: Telewizja Republika

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy