Głos z Ameryki: Dlaczego wybory w Georgii są tak ważne? Walka o Senat

Małgorzata Schulz 06-01-2021, 20:32
Artykuł
Senat USA
pxsphere

Obecnie w Amerykańskim Senacie jest 52 Republikanów i 48 Demokratów, te wybory zadecydują która partia będzie dominująca przez następne 2 lata. Wstępny wynik wczorajszych wyborów w Georgii to wygrana demokraty Rahpaela Warnocka, przeciwko Kelly Leoffler. Nadal trwa liczenie głosów i nie wiadomo jeszcze, czy prowadzi Jon Ossoff czy republikanin David Perude.

Wynik wyborów w Amerykańskim stanie Georgia zdecyduje o tym, która partia będzie miała przewagę w Senacie.

Zgodnie z przepisami prawa wyborczego tego południowo wschodniego stanu Ameryki, kandydaci muszą uzyskać ponad 50 procent głosów, aby wygrać wybory.

Podczas listopadowej elekcji, nie udało się to nikomu, z ubiegających się o stanowisko senatora.

Jest to bezprecedensowa sytuacja, ponieważ to właśnie mieszkańcy Georgii wybierając dzisiaj dwóch reprezentujących ich senatorów zadecydują, czy Republikanie utrzymają większość w senacie.

Kim są reprezentanci Georgii ubiegający się o miejsca w Senacie USA?

Republikanka Kelly Leoffler jest jedną z najbogatszych osób piastujących to stanowisko, jest współwłaścicielką między innymi Narodowego Zrzeszenia Koszykarek (WNBA). Wybrana na urząd przez Republikańskiego gubernatora Briana Kempa w grudniu 2019, po tym jak senator Johnny Isakson przeszedł na emeryturę. Czy jak podają inne źródła, zrezygnował z pełnienia obowiązków senatora ze względów zdrowotnych.

David Alfred Perude, jest biznesmenem, pełnił rolę senatora od 3 stycznia 2015 do 3 stycznia 2021 roku.

Demokrata Raphael Warnock jest pastorem w Ebenezer Baptist Church w Atlancie, w tym samym kościele, gdzie Dr Martin Luther King Jr przemawiał i wygłaszał kazania.

Natomiast Jon Ossoff jest twórcą filmów dokumentalnych i dziennikarzem śledczym, przegrał wybory w 2017 roku a teraz ponownie próbuje swoich szans.

W powtórnych wyborach startuje republikanin David Perdue, który ubiega się o reelekcję, a przeciwko niemu demokrata Jon Ossoff.

Kolejna dwójka to senator Kelly Leoffler, którą popiera prezydent Donald Trump a przeciwko niej startuje, Raphael Warnock.

Zarejestrowani mieszkańcy Georgii mogli zacząć głosować już 14 grudnia, wybory odbywają się także drogą korespondencyjną, dlatego na wyniki trzeba będzie poczekać kilka dni.

Źródło: Portal TV Republika

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy