​Francja coraz bardziej nietolerancyjna

Artykuł
Wikimedia Commons

2019 r. we Francji upłynął pod znakiem wzrostu aktów rasistowskich i ksenofobicznych. Z danych francuskiego ministerstwa spraw wewnętrznych wynika, że mowa o 130-procentowym wzroście w porównaniu z poprzednimi latami. Według raportu, ataki wymierzone w chrześcijan są najczęstsze.

Jak wskazano w opublikowanym w niedzielę dokumencie, w latach 2017–2018 zanotowano spadek tego typu ataków we Francji. Natomiast w 2019 r. tendencja ta uległa diametralnej zmianie. Większość przypadków dotyczy gróźb definiowanych jako słowa lub gesty o wydźwięku rasistowskim lub ksenofobicznym – wskazuje MSW w raporcie. Pozostałe akty określono jako „działania”, czyli ataki na ludzi lub mienie, przemoc fizyczna czy ataki na obiekty religijne.

Najmniejszy odsetek stanowią akty antymuzułmańskie. W 2019 r. we Francji doszło do 154 takich działań. 63 dotyczą ataków na ludzi bądź obiekty. Z kolei słownych ataków odnotowano 91. MSW ocenia tę liczbę jako stosunkowo niewielką.

W porównaniu z rokiem 2018 o 27 proc. wzrosła we Francji liczba aktów antysemickich. W 2019 r. odnotowano ich 687, podczas gdy w roku poprzedzającym było ich 541. Aż 151 aktów wiązało się z użyciem przemocy fizycznej, z kolei 536 to groźby...

 

CZYTAJ WIĘCEJ W DZISIEJSZEJ "GAZECIE POLSKIEJ CODZIENNIE" 

 

Autor: Beata Mańkowska 

Źródło: Gazeta Polska Codziennie

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy