Erdogan rozmawiał z papieżem. Wezwał do nałożenia sankcji na Izrael

Artykuł
Bez reakcji społeczności międzynarodowej Palestyńczycy będą nadal masakrowani - mówił Erdogan
Fot. PAP/EPA/SERGEY DOLZHENKO

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan w rozmowie z papieżem Franciszkiem zaapelował o nałożenie sankcji na Izrael, by powstrzymać „masakrę” Palestyńczyków. Od 10 maja w konflikcie izraelsko-palestyńskim zginęło ponad 200 osób.

– Jeżeli społeczność międzynarodowa nie ukarze sankcjami Izraela, który popełnia zbrodnie przeciwko ludzkości, to Palestyńczycy będą nadal masakrowani – powiedział Erdogan papieżowi podczas rozmowy telefonicznej.

Armia izraelska poinformowała, że w przeprowadzonych dziś nad ranem nalotach na Strefę Gazy zniszczono 15 km używanych do celów militarnych tuneli oraz domy dziewięciu przywódców rządzącej tą palestyńską enklawą radykalnej organizacji Hamas.

Według mieszkańców Gazy poniedziałkowe ataki Izraela były najcięższe od rozpoczęcia konfliktu tydzień temu.

Izraelskie pociski zniszczyły m.in. trzypiętrowy budynek w mieście Gaza, ale jego mieszkańcy potwierdzili, że wojsko ostrzegło o ataku dając im czas na ewakuację. Nalot spowodował poważne uszkodzenia dróg i innej infrastruktury.

Wojsko izraelskie przekazało również, że w nocy z niedzieli na poniedziałek ze Strefy Gazy na Izrael wystrzelono około 60 rakiet. Poprzedniej nocy było ich 120, a w nocy z piątku na sobotę w kierunku Izraela poleciało 200 pocisków.

Według władz Strefy Gazy od 10 maja w wyniku izraelskich nalotów zginęło 198 osób, w tym 58 dzieci. Ponad 1,2 tys. osób zostało rannych. Izrael informuje, że wystrzelone przez Hamas rakiety zabiły 10 osób, w tym dwójkę dzieci i raniły blisko 300 ludzi.

Źródło: PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy