Elżbieta II wróciła do obowiązków. Królowa nie nosi już stroju żałobnego

Artykuł
Od śmierci księcia Filipa minęły ponad dwa tygodnie
Fot. twitter/RoyalFamily

Królowa Elżbieta II, po raz pierwszy od pogrzebu męża, wzięła udział w oficjalnym spotkaniu. Przyjęcie na audiencjach nowych ambasadorów odbyło się w formie wideorozmowy.

Monarchini, która w zeszłym tygodniu skończyła 95 lat, przebywała na zamku w Windsorze, natomiast Ivita Burmistre, nowa ambasador Łotwy i Sara Affoue Amani z Wybrzeża Kości Słoniowej listy uwierzytelniające złożyły w Pałacu Buckingham i z królową rozmawiały za pośrednictwem łączy wideo.

Choć audiencje miały charakter zdalny, to zostały one wymienione w oficjalnym rejestrze wydarzeń z udziałem członków rodziny królewskiej, zatem są uznawane za spotkania publiczne.

Dwutygodniowy okres żałoby w rodzinie królewskiej zakończył się w piątek. Na udostępnionych przez Pałac Buckingham zdjęciach królowa ubrana była w bladoniebieską suknię w duże fioletowe, białe i żółte kwiaty, z naszyjnikiem z trzech sznurów pereł i diamentową broszką jako dodatkami.

Elżbieta II wróciła do wykonywania obowiązków już cztery dni po śmierci księcia Filipa, biorąc udział w ceremonii, podczas której hrabia Peel formalnie ustąpił ze stanowiska lorda szambelana, ale ani z tamtego wydarzenia, ani żadnych innych spotkań w okresie żałoby nie opublikowano zdjęć.

Książę Filip, który był mężem Elżbiety II przez ponad 73 lata, zmarł 9 kwietnia na zamku w Windsorze na dwa miesiące przed swymi setnymi urodzinami. Został pochowany w znajdującej się na terenie zamku kaplicy św. Jerzego podczas ceremonii, w której ze względu na obowiązujące restrykcje przeciwepidemiczne, mogło wziąć udział tylko 30 osób.

W oświadczeniu opublikowanym 21 kwietnia z okazji 95. urodzin Elżbieta II podziękowała za wyrazy wsparcia, które ona i jej rodzina otrzymała i dodała, że wyrazy uznania dla księcia Filipa pomagają im w tym okresie wielkiego smutku.

Źródło: PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy