Elbanowska: Ławka to nie są warunki dla sześciolatka

Artykuł
Telewizja Republika

- My nie palimy opon (...) tylko przynosimy do sejmu inicjatywę obywatelską - mówiła na antenie Telewizji Republika Karolina Elbanowska z Fundacji Rzecznik Praw Rodziców.

 - W tej chwili przynosimy do sejmu projekt "Rodzice chcą mieć wybór" - mówiła Elbanowska. - My rodzice chcemy mieć prawo głosu (...) nie możemy pozwolić żeby nam ten głos odebrano - tłumaczyła.

Elbanowska podkreślała, że obecnie fundacja stara się "wykorzystać" okres kampanii prezydenckiej, w celu ustalenia planów kandydatów w stosunku do reform edukacyjnych. - W tym tygodniu spotkaliśmy się z kandydatem PSL, Adamem Jarubasem (...) jutro spotykamy się z kandydatem PiS-u, a w poniedziałek z panią Magdaleną Ogórek - dodała. Elbanowska podkreśliła też, że największy problem z umówieniem się na spotkanie mają z obecnym prezydentem Bronisławem Komorowskim.

Jak mówiła w rozmowie z Katarzyną Gójska-Hejke w prezentowanym projekcie chodzi o to, aby rodzice mieli prawo wybory czy skracać dzieciom czas edukacji, ponieważ im wcześniej zaczynają edukację tym mniej czasu mają na rozwijanie się. - Chodzi o to, żeby dziecko szybciej wchodziło na rynek pracy, szybciej płaciło wszystkie składki - mówiła. Dodała też, że efekty reformy będzie można obserwować dopiero za co najmniej trzy lata, kiedy najmłodsi uczniowie rozpoczną nauczanie przedmiotowe. Elbanowska dodała, że problemem w tym momencie jest nie tylko noszenie przez bardzo małe dzieci wielu ciężkich podręczników ale też brak przygotowania uczniów do efektywnej nauki. - Dzieci nie mają szans na normalny rozwój, na wolny czas (...) ławka to nie są warunki dla sześciolatka - dodała.

Projekt obywatelskiej inicjatywy ustawodawczej „Rodzice chcą mieć wybór” podnosi następujące postulaty:

1. Rodzice będą decydować o tym czy ich dziecko rozpocznie edukację szkolną jako sześcio czy siedmiolatek.
2. Edukacja przedszkolna będzie prawem dziecka i obowiązkiem państwa a nie odwrotnie.
3. Rodzice będą mieli realny wpływ na program nauczania.
4. Podręczniki będą wybierać rodzice i nauczyciele a nie rząd.
5. Na wniosek rodziców przywrócone zostaną zajęcia dodatkowe w przedszkolach.
6. Podniesione zostaną standardy min. transportu do szkoły.


Czytaj więcej

Elbanowska: Zebraliśmy 133 tys. podpisów pod projektem „Rodzice chcą mieć wybór”

Projekt noweli znoszący obowiązek szkolny 6-latków złożony w Sejmie

Źródło: Telewizja Republika

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy