Egipt przekazał Rosji za 1 dolara okręty warte prawie miliard euro!

Artykuł
Telewizja Republika

Egipt sprzedał Rosji dwa okręty Mistral… za jednego dolara. Do takich informacji dotarł rosyjski portal kojarzony z tamtejszym ministerstwem obrony. Okręty kosztowały Egipcjan 950 mln euro.

 

Do sensacyjnych informacji dotarł rosyjski portal topnewsrussia.ru. Okazuje się, że Egipcjanie sprzedali Rosjanom dwa okręty desantowe typu Mistral za 1 dolara. Wcześniej ich sprzedaży rosyjskiej marynarce odmówiła Francja.

 

Francuzi wybudowali dwa Mistrale na zamówienie Rosji, jednak aneksja Krymu spowodowała, że transakcja nie została sfinalizowana, głównie za sprawą nacisków ze strony USA i UE. Pierwotnie Rosja za okręty miała zapłacić 1,2 mld euro. Mistrale zostały jednak sprzedane za 950 mln euro Egiptowi, a za zakupem miał stać egipski miliarder Nasef Onsi Sawiris.

 

Zgodę na sprzedaż okrętów Rosji za dolara miał wydać sam prezydent Egiptu, Abd al-Fattah as-Sisi. Egipt podobno chce zacieśniać współpracę z Kremlem i stąd ten ofiarny gest, jednak z drugiej strony Egipt to jeden z najpoważniejszych sojuszników USA w tym regionie. Egipskie siły zbrojne są regularnie wspierane sprzętowo i finansowo przez Amerykanów. Decyzja o przekazaniu Rosji Mistrali może zatem dziwić. 

Źródło: TVP INFO

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy