Dziś Światowy Dzień Życia Konsekrowanego. Wiedziałaś/eś, że został ustanowiony przez Jana Pawła II?

Artykuł
zdjęcie ilustracyjne
pixabay.com

Kościół katolicki 2 lutego obchodzi Światowy Dzień Życia Konsekrowanego. To święto kapłanów, zakonnic i zakonników, członków instytutów życia konsekrowanego i stowarzyszeń życia apostolskiego.

W całym kraju tego dnia prowadzona jest zbiórka na klasztory kontemplacyjne. W Polsce ponad 1200 sióstr zakonnych to mniszki żyjące w zakonach kontemplacyjnych. - Czujemy wdzięczność za dar powołania - mówi siostra Maria Ausilia Gołębiowska, klaryska kapucynka z Ostrowa Wielkopolskiego.

"Przychodzą różne osoby"

W Polsce Dzień Życia Konsekrowanego obchodzony jest pod hasłem "W służbie wiary i powołania".

- Do zgromadzeń zakonnych przychodzą różne osoby: młode, starsze, po studiach. Są też osoby z doktoratami i różnymi profesjami - mówi bp Jacek Kiciński, przewodniczący Komisji Episkopatu Polski ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego.

Siostra Radosława Podgórska ze Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Służebnic Krzyża podkreśla, że praca zakonnic z niewidomymi osobami w podwarszawskich Laskach to szczególny rodzaj powołania. - Naszym charyzmatem jest służba niewidomym na każdym etapie ich życia - mówi siostra Radosława Podgórska.

Salezjanin, ks. Przemysław Kawecki podkreśla, że jego zgromadzenie oprócz edukacji młodzieży, zajmuje się m.in. ich socjoterapią. - Prowadzimy ośrodek będący wzorem dla świeckich ośrodków, do którego rodzice kierują dzieci, ponieważ nie dają sobie z nimi rady w wychowaniu - tłumaczy ks. Przemysław Kawecki.

Dzień ustanowił Jan Paweł II

W Kościele katolickim w Polsce jest ponad 30 tys. osób konsekrowanych. Do zgromadzeń męskich należy prawie 12 tys. zakonników, z kolei w zakonach żeńskich jest ponad 18 tys. sióstr. Ponad 1250 świeckich konsekrowanych zrzeszonych jest w 34 instytutach. Oprócz tych form życia konsekrowanego są jeszcze dziewice i wdowy konsekrowane, a także pustelnice i pustelnicy.

Światowy Dzień Życia Konsekrowanego ustanowiony został w 1997 r. przez Jana Pawła II. Obchodzony jest co roku 2 lutego, w święto Ofiarowania Pańskiego.

Źródło: IAR

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy