Dziś 80. rocznica pierwszej deportacji polskich więźniów do Auschwitz

Artykuł
Bibi595 / CC BY-SA (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)

Mszą świętą we franciszkańskim Centrum św. Maksymiliana w Harmężach rozpoczęły się dziś obchody 80. rocznicy pierwszej deportacji polskich więźniów do niemieckiego obozu Auschwitz-Birkenau.

W Polsce 14 czerwca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady. Obchody rozpoczną się mszą świętą w harmęskim kościele, którą odprawi wikariusz generalny zakonu franciszkanów konwentualnych o. Jan Maciejowski.

W uroczystościach wezmą udział prezydent Andrzej Duda oraz wicepremier i szef MKiDN Piotr Gliński. Po eucharystii obaj wezmą udział w upamiętnieniu dramatycznych wydarzeń sprzed 80 lat. Uroczystości odbędą się przy budynku święcimskiej Małopolskiej Uczelni Państwowej im. rtm. Witold Pileckiego. Prezydent z wicepremierem zapalą znicze pod tablicą upamiętniającą przybycie pierwszego transportu.

To właśnie w piwnicy tego budynku przed 80 laty Niemcy umieścili deportowanych Polaków, ponieważ obóz nie był jeszcze gotowy na przyjęcie więźniów.

Andrzej Duda i Piotr Gliński złożą także kwiaty pod Ścianą Straceń na dziedzińcu bloku 11 w byłym obozie Auschwitz I, gdzie Niemcy rozstrzelali tysiące osób, w większości Polaków.

14 czerwca 1940 r. do KL Auschwitz z więzienia w Tarnowie dotarł pierwszy transport 728 polskich więźniów politycznych. Wśród deportowanych znaleźli się m.in. żołnierze kampanii wrześniowej, którzy usiłowali przedrzeć się na Węgry, członkowie podziemnych organizacji niepodległościowych, a także gimnazjaliści i studenci.

325 więźniów z pierwszego transportu przeżyło wojnę, zginęło 292, w tym 215 w Auschwitz. Nieznany jest los pozostałych 111 osób.

W Auschwitz Niemcy uwięzili ok. 150 tys. Polaków – to właśnie z myślą o naszym narodzie Niemcy założyli obóz. W połowie 1942 r. liczba Polaków w Auschwitz zrównała się z Żydami, zaś rok później liczba więźniów żydowskich stanowiła już większość.

W KL Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 miliona osób, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osób innej narodowości. Obóz Auschwitz został wyzwolony 27 stycznia 1945 r. przez Armię Czerwoną.

 

Źródło: TVP, PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy