"Dziennikarski Poker". Gościem gen. Grzegorz Gielerak

Narodowy program szczepień
pexels.com

Gościem redaktora Adriana Stankowskiego w programie "Dziennikarski Poker" na antenie TV Republika jest dziś gen. Grzegorz Gielerak, dyrektor Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie.

Prowadzący program rozpoczął od pytania o zasadność nowych obostrzeń administracyjnych dotyczących m.in zakazu jazdy na nartach. Wskazał, że zdecydowanie zmalała liczba nowych zachorowań.

- Byłbym bardzo ostrożny czy epidemia ma nagle odpuścić. Wyniki są niezłe, ale zwykle właśnie w styczniu i lutym obserwujemy najwięcej zarażeń dotyczących wirusów, więc szczyt zachorowań może być przed nami - stwierdził gen. Grzegorz Gielerak.

-Jeśli wchodzimy w okres szczepień to powinniśmy zrobić wszystko aby nie były one prowadzone w trakcie szalejącej dookoła epidemii. Inaczej trudno będzie szczepić gdy większość ludzi dookoła będzie chora albo będzie miała kontakt z osobą podejrzaną o zachorowanie - dodał gość programu.

Redaktor Adrian Stankowski wskazał, że już zaszczepiono pierwsze osoby w Polsce m.in w szpitalu MSWiA. Przytoczył dane, że 47% Polaków chce się zaszczepić, a 44% na razie nie chce. 

Generał odpowiedział, że to dobry czas dla osób, które powinny zbudować jasny przekaz wobec szczepień.

Dziennikarz zadawał pytania, które zgłaszają ludzie w serwisach społecznościowych m.in o to czy szczepionka nie została stworzona w zbyt krótkim czasie. 

- Od wielu lat były prace nad takimi szczepionkami opartymi na mRNA. To nie jest tak, że teraz nagle ktoś wpadł na taki pomysł - rzekł generał Gielerak.

- Szczepionki są bardzo bezpieczne i maja wysoka skuteczność - podkreślił.

Zaznaczył, że badania kliniczne nie wykluczyły pewnych skutków ubocznych, ale korzyści ze szczepień są dużo większe od ewentualnych ryzyk.

Źródło: TV Republika

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy