Dzięciołowski: To, że demonstranci nie uciekają przed ostrzałem, porzucając tarcze i hełmy, jest wyrazem prawdziwego bohaterstwa

Artykuł
Telewizja Republika

Rafał Dzięciołowski były wiceprzewodniczący fundacji „ Pomoc Polakom na Wschodzie” gościł dzisiaj w Telewizji Republika. Komentował przemoc, której Berkut dopuszcza się na protestujących w Kijowie oraz przybliżał pozycję militarną Ukrainy . – Janukowycz wciąż myśli, że można zdusić Majdan za pomocą jednostek MSW – mówił.

Moim zdaniem armia ukraińska jest w dużo lepszej sprawności niż armia polska – mówił . -  Majdan nie jest jednak celem militarnym, to są w większości pokojowo nastawieni ludzie, nie posiadają broni i środków do walki – dodał.

W konfrontacji z regularnymi jednostkami, wyposażonymi w broń, która pozwala im razić cele z pewnej odległości, protestujący są po prostu bezbronni i bezradni – stwierdził Dzięciołowski.

Póki co, wydaje mi się, że wariant z wprowadzaniem wojsk jest próbą terroryzowania psychicznego Ukraińców – powiedział gość Telewizji Republika, komentując doniesienia o rzekomo zbliżających się do Majdanu oddziałach wojska. – Wydaje mi się, że Janukowycz wciąż myśli, że można zdusić Majdan za pomocą jednostek MSW – stwierdził.

Władze Ukrainy nie użyli jeszcze wobec protestujących jednostki specjalnej ALFA, ale dwa dni temu pojawiły się doniesienia, że jej członkowie przebywają w pobliżu Majdanu. Zdaniem Dzięciołowskiego, Janukowycz może być pewien lojalności tych służb. – ALFA  jest jednostką antyterrorystyczną, ale przystosowaną do użycia wewnątrz kraju – mówił w programie. – W przypadku rozwiązania bez żadnych hamulców moralnych, rozwiązania z użyciem broni palnej wobec Majdanu, ALFA jest najlepszym narzędziem do tego rodzaju akcji – mówił Rafał Dzięciołowski. 

Były wiceprzewodniczący fundacji „ Pomoc Polakom na Wschodzie” podziwiał również bohaterstwo Ukraińców, którzy pomimo kierowanych na nich strzałów, potrafią przezwyciężyć strach. – Widziałem wcześniej zachowania ludzi pod ogniem, większość instynktownie natychmiast pada na ziemię i wycofuje się. Ukraińcy potrafią, zasłaniając się tarczami brnąć do przodu – powiedział, komentując nagranie, na którym widać, jak grupa protestujących jest ostrzeliwana z ostrej amunicji przez Berkut.  – Jestem pełen podziwu, że oni potrafią pod tym ogniem funkcjonować i nie uciekają, rzucając tarcze i hełmy, świadczy to o niezwykłym bohaterstwie – dodał. 

Źródło: Telewizja Republika

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy