Dworczyk: To bardzo duży sukces rządu, a przede wszystkim premiera

Artykuł
Michał Dworczyk, szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów
PAP

- O fundusz odbudowy toczyły się twarde negocjacje. Został on zmniejszony o 20 proc., ale w przypadku Polski tylko o 3 proc. To bardzo wymierny dowód na skuteczność szefa polskiego rządu w negocjacjach - stwierdził Michał Dworczyk, szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Był on gościem red. Doroty Kani w Polskim Radio 24.

Porozumienie, jakie zapadło podczas szczytu w Brukseli, należy określić jako bardzo duży sukces Polski, rządu i przede wszystkim premiera Mateusza Morawieckiego. Wymierną miarą skuteczności szefa polskiego rządu jest fundusz odbudowy. Toczyły się w tej kwestii twarde negocjacje - powiedział Michał Dworczyk. Podkreślił, że właśnie premier „wywalczył” dla Polski ok. 700 mld zł, a poza tym „udało się zablokować pomysł, że w sposób uznaniowy będzie można blokować dopływ środków do niektórych krajów”. Istotne też jest, że „pan premier wywalczył duże środki dla regionów najbiedniejszych. Fundusz odbudowy został zmniejszony o 20% a w przypadku Polski tylko o 3% - to wymierny sukces PL w tych negocjacjach.

- Udało się zablokować szkodliwy pomysł polegający na tym, żeby w sposób uznaniowy blokować niektóre kraje w dostępie do środków unijnych, używając bardzo nieprecyzyjnego argumentu praworządności. Na tym polegała ta nieuczciwość, czy pomysł na możliwość szantażowania mniejszych państw, żeby kryteria były nieprecyzyjne - zauważył Dworczyk.

Michał Dworczyk wypowiedział się również na temat rekonstrukcji rządu: - Jeśli chodzi o organizację rządu i personalia, te decyzje zapadają między ścisłym kierownictwem PiS a premierem Morawieckim, a jak zostaną podjęte, to będą przedstawione opinii publicznej. Teraz trwają rozmowy na temat konsolidacji pewnych resortów, trzeba przełamywać silosowośc między resortami”. - Bardzo bym chciał, aby była możliwa. Wszystkim Polakom powinno zależeć, aby obniżyć temp sporu politycznego w Polsce. Ta kampania była bardzo szczególna – najdłuższa ze względu na koronawirus, a jej końcówka brutalna – padały ciosy poniżej pasa ze strony niektórych tabloidów, w poprzednich kampaniach tego nie było. Zaraz po wyborach prezydent namawiał abyśmy razem zaczęli pracować, obniżyli temperaturę sporu, bo to potrzebne jest Polsce. Miejmy nadzieję, że opozycja będzie na to gotowa.

Źródło: PR 24

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy