Dworczyk: ścieki płyną już do Czajki alternatywnym rurociągiem; do środy maksymalna przepustowość

Artykuł
Telewizja Republika

Szef KPRM Michał Dworczyk potwierdził, ze od godziny 04:00 ścieki są już tłoczone do Czajki alterantywnym rurociąkiem, którego pełna wydajność ma zostać osiągnięta najdalej do środy.

 

Do awarii dwóch kolektorów odprowadzających ścieki z lewobrzeżnej części Warszawy do leżącej na prawym brzegu oczyszczalni "Czajka" doszło we wtorek 27 sierpnia i w środę 28 sierpnia. Nieczystości zaczęto zrzucać do Wisły.

W reakcji na awarię premier Mateusz Morawiecki podjął decyzję o budowie alternatywnego rurociągu, ulokowanego na moście pontonowym na Wiśle.

Michał Dworczyk w porannej rozmowie z Radiem Zet powiedział, że ma "dobrą informację dla warszawiaków".

- Dzisiaj, o godz. 4 rano rozpoczęło się tłoczenie i nieczystości już dopłynęły do "Czajki" awaryjnym rurociągiem - podkreślił.

Minister zaznaczył, że jeszcze w poniedziałek rurociąg osiągnie 60 proc. wydajności.

Jak wyjaśnił, instalacja została zbudowana w ekspresowym tempie dziesięciu dni, a prace nad nią trwały w ostatnim czasie 24 godziny na dobę.

- W związku z tym ta instalacja wymaga rozruchu. Są cały czas robione pomiary i badania, czy wszystko jest szczelne - dodał. Wskazał jednocześnie, że jak na razie "wszystko doskonale działa".

- W następnych dniach - we wtorek, najdalej w środę - już będzie 100 proc. wydajności - powiedział Dworczyk.

Podziękował przy tym Wodom Polskim, wiceprezesowi Wód Krzysztofowi Wosiowi, wiceminister gospodarki morskiej Annie Moskwie i firmom zaangażowanym w to przedsięwzięcie.

 

Czytaj także:

 

Lewe cysterny to rzeczywisty powód do wstydu...

 

 

 

Źródło: Radio ZET

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy