Dworczyk: MSW nie udziela informacji ws. ewakuacji z Donbasu zasłaniając się bezpieczeństwem. To wytrych, wymówka

Artykuł
TELEWIZJA REPUBLIKA

– MSW robi tajemniczą minę zasłaniając się trudną sytuacją, czy też bezpieczeństwem ewakuowanych Polaków z Donbasu. Nie udziela informacji, moim zdaniem nie wynika to z ochrony tych osób. To jest wytrych, wymówka, bo pewnie coś jest jeszcze nie przygotowane – o planowanej akcji ewakuacji Polaków z Ukrainy między 12 a 31 stycznia mówił Michał Dworczyk z Fundacji Wolność i Demokracja na antenie Telewizji Republika.

Dworczyk zaznaczył, że wszystkie strony zarówno ukraińska jak i tzw. separatyści sprzyjają ewakuacji Polaków. Pokazują, że nie będą utrudniać stronie Polskiej takiego działania. Według niego wszystkie problemy są spowodowane niewydolnością naszego kraju i problemem skoordynowania działań pomiędzy resortami. – Sto czy 200 osób, to żadna liczba, wszystkie te osoby znane są z imienia i nazwiska. Te dane przekazaliśmy MSW już 6 grudnia, więc ilość nie powinna być zaskoczeniem – mówił. 

Podkreślił jednocześnie, że o wiele mniejszy kraj jak Czechy nie miały problemu z zapewnieniem bezpieczeństwa i wywiezieniem z Donbasu stu swoich obywateli. – W takim razie prawie 38 mln państwo nie powinno mieć żadnego problemu z ta akcją – dodał.

Zdaniem Dworczyka źródłem kłopotu jakie ma MSW jest mentalność. – Nie mamy problemu, żeby się zajmować uchodźcami, sprawować pieczę nad przeprowadzeniem syryjskich uchodźców. Kiedy okazało się, ze sprawa akurat dotyczy Polaków, nagle okazało się to być problemem – mówił.

Podkreślił, że jeśli faktycznie ewakuacja jest przesuwana ze względu na planowaną wizytę premier Ewy Kopacz w Kijowie, a nie ze względu na urzędniczą „niechęć, to byłoby wyrachowane działanie rządu kosztem bezpieczeństwa Polaków z Donbasu, cel marketingowy”

Zdaniem Dworczyka ewakuacja nie będzie końcem problemów, ponieważ na okupowanych przez separatystów terenach wciąż pozostawać będzie około 200 osób. – Nie można się wykręcać, że nie da się do nich dojechać, zestawy pomocy nie docierały, nie dostali nic, prócz finansowych zapomóg. – mówił. – Problemem są też osoby, które same uciekły, Ci ludzie w części mieszkają w Polsce i na Ukrainie. MSW nie określiło się w tej sprawie, nie można wydobyć informacji, czy im będzie udzielona jakaś pomoc, nie można ich w taki sposób dzielić – dodał. 

Zauważył również, że MSZ i MSW nie mają procedur jak postępować w przypadku Polaków, którzy będą chcieli uciec z krajów objętych konfliktem. – Może jedyną dobra stroną tej sytuacji będzie nadrobienie tych zaległości, wzrośnie świadomość urzędników, zaczną troszczyć się o tych, którzy Posiadają Kartę Polaka – zakończył. 


 

CZYTAJ TAKŻE: 

Nieoficjalnie: Kopacz odwiedzi Kijów w styczniu. To zagrywka PR

Ostatnie przygotowania do ewakuacji Polaków z Donbasu

Ewakuacja Polaków z Donbasu od najbliższej soboty

 

Źródło: telewizja republika

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy