Dworczyk jasno i wyraźnie: przed wprowadzeniem ewentualnych zmian w noweli o IPN, należy poczekać na wyrok Trybunału Konstytucyjnego

Artykuł

Szef kancelarii premiera Michał Dworczyk powiedział, że przed jakimikolwiek zmianami wprowadzanymi do noweli o IPN, należy poczekać na wyrok Trybunału Konstytucyjnego w tej sprawie.

Dworczyk przypomniał, że "rozmowy polskiego i izraelskiego zespołu ds. dialogu prawno-historycznego powinny dotyczyć treści noweli o IPN oraz nieporozumień z nią związanych". Na razie nie ustalono jeszcze terminu takiego spotkania. 

Szef kancelarii premiera zastrzegł w Radiowej Trójce, że przed wprowadzeniem ewentualnych zmian w noweli o IPN, należy poczekać na wyrok Trybunału Konstytucyjnego w tej sprawie. "Teraz podejmowanie jakichkolwiek prac legislacyjnych nie miałoby najmniejszego sensu (...). W zależności od tego, jakie będzie orzeczenie Trybunału, tak będziemy dalej działać".  

Przypomniał, że w jednej z ostatnich rozmów z premierem Mateuszem Morawieckim, premier Izraela Benjaminem Netanjahu deklarował gotowość do rozpoczęcia dialogu ze stroną polską.

Według niego oba zespołu powinny rozmawiać o treści noweli o IPN, a także "o pewnych nieporozumieniach, które wokół niej narosły". "Warto też rozmawiać o innych rzeczach; warto prowadzić dialog historyczny na temat naszej wspólnej przeszłości, warto też rozmawiać o projektach, które pozwolą nam się lepiej rozumieć" - mówił Dworczyk. Dodał, że dialog "na poziomie dyplomatycznym i politycznym" między Polską i Izraelem "trwa cały czas".

Zdaniem Dworczyka tylko w drodze rozmów dwustronnych można wypracować w tej sprawie rozwiązania "akceptowalne" zarówno dla Polski, jak i Izraela. Podkreślił, że obu stronom zależy na "deeskalacji" napięcia, które powstało między oboma krajami.

 

Źródło: Telewizja Republika

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy