Dr Nowaczyk: Podkomisja nie mówi o zderzeniu z brzozą. Mówi wyłącznie, że destrukcja zaczęła się przed miejscem, gdzie znajdowała się brzoza

Artykuł
Telewizja Republika

– Podaje się, że skrzydło uległo destrukcji przed zderzeniem z brzozą. Takiej informacji nie ma. Podkomisja nie mówi o tym, czy nastąpiło zderzenie z brzozą czy nie. Jest wyłącznie powiedziane, że destrukcja zaczęła się przed miejscem, gdzie znajdowała się brzoza – mówił w Telewizji Republika dr Kazimierz Nowaczyk.

Gościem Aleksandra Wierzejskiego w programie "W Punkt" był dr Kazimierz Nowaczyk, pełniący obowiązki przewodniczącego Podkomisji ds. Ponownego Zbadania Wypadków Lotniczego pod Smoleńskiem.

Dr Kazimierz Nowaczyk odniósł się do ustaleń podkomisji. Na pytanie dlaczego zostały one przedstawione akurat dzisiaj powiedział, że "to decyzja podkomisji, która miała swoje plenarne posiedzenie pod koniec lipca". – To wszystko musiało zostać ustalone ze względów technicznych, musiało zostać przepisane. To część protokołu z posiedzenia komisji – mówił.

– Tych badań jest bardzo wiele, m.in. jednym z podstawowych jest rekonstrukcja lewego skrzydła. Fragment w pobliżu odcięcia lewego skrzydła. To kilkadziesiąt części.  Na zdjęciu satelitarnym zaznaczone jest położenie, gdzie dana część się znalazła. Ich kształt, rozerwanie szczególnie powłoki, to rozerwanie wzdłuż skrzydła. Dodatkowo mamy efekty, które świadczą bardzo wyraźnie, Efekt, który można nazwać tzw. kruchym złamaniem. Aluminium to metal plastyczny. Przy normalnych uderzeniach aluminium się odkształca. Tu jest złamanie kruche, co oznacza, że musiała przez bardzo krótki czas działać siła, która to aluminium rozbiła. Aluminium nie jest kruche. Tych elementów jest kilkadziesiąt. Zostały zlokalizowane nie tylko na skrzydle – zwrócił uwagę.

Dr Nowaczyk podkreślił, że "bardzo wiele mediów i dziennikarzy dodaje rzecz, której nie ma w tym oświadczeniu, która została zakodowana w odbiorcach". – Podaje się, że skrzydło uległo destrukcji przed zderzeniem z brzozą. Takiej informacji nie ma. Podkomisja nie mówi  o tym, czy nastąpiło zderzenie z brzozą czy nie. Jest wyłącznie powiedziane, że destrukcja zaczęła się przed miejscem, gdzie znajdowała się brzoza – wyjaśnił.

 

1_28

2_21

3_18

4_13

 

Źródło: Telewizja Republika

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy