Dr Mendelski: Działania KE nie zawsze idą w duchu praworządności!

Artykuł
Telewizja Republika

To jak postępuje KE nie zawsze jest w duchu praworządności. Tu chodzi o kryteria formalistyczne - powiedział dla Telewizji Republika dr Martin Mendelski, który był gościem red. Adriana Stankowskiego w programie "Wolne głosy wieczorem".

– Europeizacja ma również negatywne skutki na praworządność. Europeizacja to jest wpływ UE i wszelkie reformy, które były związane z integracją europejską w dziedzinie wymiaru sprawiedliwości – mówił na antenie Telewizji Republika dr Martin Mendelski.

Polska oskarżana o łamanie praworządności       

– To jak postępuje KE nie zawsze jest w duchu praworządności. Tu chodzi o kryteria formalistyczne. (…) Komisarz i KE patrzą na ideały i formalne kryteria, ale nie na duch i sprawiedliwość. Polski wymiar sprawiedliwości nie zawsze funkcjonował prawidłowo – były różne patologie – podkreślił dr Martin Mendelski.

– W Polsce są różni sędziowie, jest wiele krytyki. Myślę, że reformy są potrzebne – ocenił. 

– Jak ja bym mógł zreformować system, to chciałbym, aby działał on przede wszystkim sprawiedliwie – dodał.

Przypomnijmy:

19 października TSUE, przychylając się do wniosku Komisji Europejskiej, wydał wstępne postanowienie o zastosowaniu tzw. środków tymczasowych, w ramach których znalazło się: zawieszenie stosowania przepisów ustawy o SN dot. przechodzenia sędziów, którzy ukończyli 65. rok życia w stan spoczynku; przywrócenie do orzekania sędziów, którzy w świetle nowych przepisów już zostali wysłani w stan spoczynku; powstrzymanie się od wszelkich działań zmierzających do powołania sędziów SN na stanowiskach, których dotyczą kwestionowane przepisy.

Najbliższe spotkanie unijnych ministrów ds. europejskich, na którym kolejny raz ma się pojawić punkt dotyczący praworządności w Polsce, planowane jest na 11 grudnia. Jeszcze w tym roku TSUE może wydać ostateczne postanowienie dotyczące środka tymczasowego o zawieszeniu stosowania przepisów ustawy o SN. Rozstrzygniecie sporu między KE a Polską w tej sprawie spodziewane jest wiosną przyszłego roku.

Wykład dr Mendelskiego na jutrzejszej konferencji KRS

– Ten wykład będzie podkreślał, że są różne odmiany praworządności w Europie Wschodniej, różne odmiany konstytucjonalności i różne struktury – relacjonował nam dr Martin Mendelski.

– Słyszałem o chęci zmiany konstytucji w Polsce. Myślę, że polska konstytucja w preambule podkreśla różne wartości – choćby chrześcijańskie, ale też te moralne. (…) Myślę, że każda konstytucja ma sens, ponieważ to są reguły, które odzwierciedlają tę wspólnotę i chcą ją wzmocnić - zaznaczył.  

Źródło: Telewizja Republika

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy