Dr Błażej Kmieciak: Mówiąc o pedofilii, mówimy przede wszystkim o złu

Artykuł
Dr hab. Błażej Kmieciak pokieruje państwową komisją ds. wyjaśnienia przypadków pedofilii
Fot. PAP/Mateusz Marek

Nowo wybrany przewodniczący państwowej komisji ds. pedofilii Błażej Kmieciak na konferencji w Sejmie podziękował za zaufanie, obiecał również rzetelną pracę.

– Patrzę i widzę przed sobą media. osoby, dla których najważniejsze jest to, żeby przedstawić prawdziwe informacje dotyczące tematu, który każdy z nas tutaj ma głęboko w sercu, czyli tematu ochrony osób, które doświadczyły zła. Bo, przede wszystkim, jeśli mówimy o pedofilii, mówimy o złu- wskazał w rozmowie z dziennikarzami dr hab. Błażej Kmieciak, współpracownik Instytutu Ordo Iuris, prawnik, absolwent resocjalizacji i podyplomowych studiów w zakresie prawa medycznego i bioetyki.

Nowo powołana komisja państwowa ma zająć się przypadkami pedofilii we wszystkich środowiskach. Będzie ona działać na mocy ustawy z września 2019 r.

– Pracując wiele lat w szpitalu psychiatrycznym, wielokrotnie miałem okazję rozmawiać z młodymi osobami, które zostały pokrzywdzone przez sprawców tej najokropniejszej zbrodni- powiedział nowy przewodniczący państwowej komisji ds. wyjaśnienia przypadków pedofilii, który przez osiem lat pełnił również funkcję Rzecznika Praw Pacjenta Szpitala Psychiatrycznego.

Prawnik zapewnił dziś, że komisja będzie „w sposób jednoznaczny” dążyć do tego, „żeby osoby, które dokonały czyny pedofilskiego, poniosły odpowiedzialność karną, na jaką zasługują".

– Zapewniam państwa że będziemy realizować swoje zadania- podkreślił Błażej Kmieciak. Swoją pracę komisja ma rozpocząć od tworzenia urzędu, którego zadaniem będzie opieka nad osobami poszkodowanymi w wyniku czynów pedofilskich.

Jak zapowiedział przewodniczący w krótkiej rozmowie z dziennikarzami, nowo powołane ciało będzie zajmować się „systemowo przede wszystkim wsparciem osób, które doświadczyły cierpienia, bólu, bardzo często poniżenia godności”.

– Ale jednocześnie będziemy w sposób jednoznaczny walczyć o to, żeby osoby, które dokonały tej zbrodni, jaką jest czyn pedofilski, poniosły odpowiedzialność karną, na którą zasługują- podkreślił.

– Komisja nie będzie miejscem, w którym będziemy podkreślać i regularnie podgrzewać informacje, które będziemy analizować i badać- zapewnił dr Kmieciak, dodając, że komisja będzie informować o swoich działaniach.

Komisja ma być organem niezależnym od innych organów władzy państwowej. Pierwsze jej posiedzenie, w terminie 14 dni od powołania członków, zwołuje Marszałek Sejmu. Kadencja Komisji trwa 7 lat.

 

 

Źródło: PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy