dr J. Targalski: Chińczycy chcą inwestować w Iranie ok. 16 mld dolarów rocznie

TV Republika

W dzisiejszym odcinku programu „Geopolityczny tygiel” dr Jerzy Targalski opowiadał o porozumieniu chińsko-irańskim i zmianach, jakie oznacza współpraca tych dwóch krajów.

–Iran nie ma wyboru. Wojna, którą Trump wszczął przeciwko Iranowi sprawiła, że sam zaprowadził on Iran jeszcze bardziej w objęcia Chin. […] A Iran jest ważnym terytorium, bo tam przebiega trasa szlaków dostawczych do Europy, poza tym jest to teren bogaty w surowce.

Dr Targalski wspomniał inwestycje, jakie Chiny chcą przeprowadzić w Iranie.
– Chińczycy chcą inwestować w Iranie ok. 16 mld dolarów rocznie. Planują inwestycję w prawie 100 projektów. Zainwestują w sieć 5G, infrastrukturę, poza tym zainwestowali w dwa pola gazowe.
– Iran chce kupić od Chin systemy kontroli Internetu, żeby podobnie jak Chiny odciąć od świata swoich obywateli. W zamian za to Iran gwarantuje dostęp Chinom dostęp do ropy przez najbliższe 25 lat.
– Maja też powstać tam w Iranie strefy „wolnego” handlu, które pozostaną pod kontrolą Chińczyków. […] Chińczycy starają się zapewnić sobie kontrolę nad Oceanem Indyjskim i do tego też służ porozumienie z Iranem.

Powiedział także o cyfrowej walucie, w której miałaby się odbywać wymiany handlowe między Iranem a Chinami.
– Mamy do czynienia z osłabieniem dolara. […] Dlatego Chiny podpisały z Iranem umowę o walucie cyfrowej renminbi. To nie jest bitcoin tylko inny system. Właściciel potrzebuje aplikacji na smartfon. Chiny będą w stanie kontrolować wszystkie rachunki w renminbi i może je w każdej chwili skonfiskować. To eliminuje dolara ze współpracy handlowej chińsko-irańskiej.

Omówił również kwestie współpracy wojskowej.
– Współpraca chińsko-irańska na polu wojskowym jest szeroka. Będzie w nią wchodziła wymiana informacji wywiadowczych, wspólne ćwiczenia, prowadzenie badań nad broniami i wymiana technologii informacji oraz kształcenie wojskowe. To wszystko wywołuje pewne obawy w Rosji. O to, że Iran stanie się bliższy Chinom niż Rosja i nie będzie już „trójkąta” Rosja – Chiny – Iran, tylko Iran przejdzie do strefy chińskiej.
– Chiny wiążąc się silniej z Iranem, będą miały większe wpływy w Syrii, co oznaczać będzie osłabienie wpływów Rosji w Syrii. Rosja będzie stopniowo spychana do pozycji „młodszej siostry” Chin i będzie musiała się z tym statusem pogodzić.

Źródło: TV Republika

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy