„Dobra Zmiana” to nie pusty slogan. PiS naprawia Polskę

Artykuł
GPC

Wczoraj rząd przyjął projekt budżetu na 2020 r. Dochody i wydatki mają wynieść po 429,5 mld zł. – Po raz pierwszy od początku transformacji budżet nie ma bez deficytu – potwierdził wcześniejsze spekulacje medialne premier Mateusz Morawiecki.

 Szef rzdu wskazał, że obecnie panują czasy trudne makroekonomicznie. Dlatego, jego zdaniem, przyjęty projekt zrównoważonego budżetu pozwoli mieć pewność, że Polska obrała dobry kurs gospodarczy, że państwo polskie prowadzi odpowiedzialną politykę nastawioną na rozwój gospodarczy. Zapewnił, że projekt budżetu jest bezpieczny i zawiera zobowiązania rządu dotyczące polityki społecznej, obronnej i innych kwestii, które są ważne dla polityki gospodarczej państwa. Jak dodał, wydatki na służbę zdrowia przekroczą 5 proc. PKB, a na cele społeczne mają wynieść ponad 66 mld zł. – Programy społeczne będą kontynuowane, a założony konserwatywny wzrost gospodarczy na przyszły rok daje podstawy do ostrożnego optymizmu – ocenił.


Dochody z VAT w 2020 r. zaplanowano na 200,2 mld zł, z CIT – na 41,1 mld zł. Dług publiczny w relacji do PKB ma spaść poniżej 47 proc. Rząd planuje ok. 8-proc. wzrost dochodów z VAT, ale – jak wskazał Morawiecki – należy wziąć pod uwagę efekt zwiększonej bazy. Podkreślił, że w tym roku budżet uzyska z VAT od 184 do 185 mld zł przy prognozie 179,5 mld zł. Więcej w najnowszej "GPC".

Czytaj także:

Mocne słowa Ziemkiewicza: Biedroń to mega cwaniak, krętacz, kłamca i pieczeniarz, który potrafi się idealnie wkleić

Źródło: Paweł Woźniak / Gazeta Polska Codziennie

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy