Dera: To znieczulica była powodem tragedii wielu polskich dzieci

Artykuł
TELEWIZJA REPUBLIKA

Państwo ma zamiar zaostrzyć kary za przestępstwo przeciwko nieletnim. Projekt uchwały, który trafi pod głosowanie parlamentu przedstawił dziś na konferencji prasowej Andrzej Dera, sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP. – Zmianami chcemy wywołać również większą wrażliwość społeczną na przestępstwa wobec dzieci – powiedział sekretarz.

Dziś Andrzej Dera zaprezentował inicjatywę ustawodawczą prezydenta Andrzeja Dudy, która ma na celu zaostrzenie kar wobec osób dopuszczających się przestępstw wobec dzieci. – Planowane jest zaostrzenie kar za przestępstwa, którymi ofiarami są nieletni, takich jak pobicie, ograniczanie wolności czy handel dziećmi. Chcemy, aby zaostrzona została odpowiedzialność karna również za porzucenie lub porwanie dziecka – tłumaczył sekretarz stanu w KPRP.

W projekcie uchwały znajduje się również zmiana w art. 240 Kodeksu Karnego, który dotyczy odpowiedzialności za niepoinformowanie o przestępstwie stosownych organów państwa. – Chcemy zwiększyć wrażliwość społeczną na problem przestępstw wobec dzieci i także przeciwdziałać znieczulicy w tym względzie. Uchwała przewiduje odpowiedzialność karną za niepoinformowanie organów państwa o przestępstwie wobec nieletniego. Na skutek panującej znieczulicy mieliśmy wiele sytuacji, w których dzieci nie dało się uratować. Gdyby nie obojętność, może tych tragedii udałoby się uniknąć – mówił Dera.

– Ciesze się, że prezydencki projekt, który ma za zadanie chronić prawnie dzieci tak szybko dotrze pod obrady parlamentu. Sprawcom wielu przestępstw na nieletnich groziły kary takie jak za wyłamanie zamka w drzwiach czy kradzież telewizora. Zbrodnia na dziecku to zupełnie co innego. Dotychczas sąd w niektórych przypadkach jedynie mógł wziąć pod uwagę przesłankę o małoletniości ofiary – teraz tę przesłankę pod uwagę będzie musiał wziąć – komentował Rzecznik Praw Dziecka, Marek Michalak. Sądy będą musiały w sprawach karnych sprawdzić, czy w wyniku sądzonego przestępstwa nie ucierpiało żadne dziecko. Jeśli tak, wymierzona kara powinna być wyższa niż gdyby w tym przestępstwie wśród nie było dzieci.

Prezydencki projekt nowelizacji kodeksu karnego trafił już do Sejmu.

Źródło: TELEWIZJA REPUBLIKA

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy