David Hockney to najbardziej ceniony malarz na świecie, lecz nie osiada na laurach

Artykuł
David Hockney to najbardziej ceniony malarz na świecie
AURELIEN MEUNIER/GETTY IMAGES

Obrazy Davida Hockneya rzadko można kupić za mniej niż 100 milionów złotych. Za kilka dni odbędzie się aukcja, na którą trafi jedna z prac Brytyjczyka, do tego jedna z najbardziej przełomowych w ponad 50-letniej karierze Hockneya.

David Hockney to najbardziej ceniony malarz na świecie. Za sprzedany 3 lata temu na aukcji w Christes's „Portret artysty” z 1972 roku nabywca zapłacił 90,3 mln dolarów (ponad 330 milionów złotych), bijąc rekord kwoty za dzieło autorstwa żyjącego twórcy współczesnego.

 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.

Post udostępniony przez @david.hockney

W 2020 roku artysta jeszcze bardziej umocnił swoją pozycję. Znalazł się w pierwszej dziesiątce najbardziej pożądanych artystów świata wg rankingu platformy Artsy.

7 grudnia 2020 roku w domu aukcyjnym Phillips w Nowym Jorku odbędzie się licytacja obrazu „Nichols Canyon”. Zdaniem Jeana-Paula Engelena, zajmującego się w sztuką dwudziestowieczną to „najbardziej znaczący pejzaż Hockneya, jaki kiedykolwiek trafił na aukcję”.

 

 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.

Post udostępniony przez @david.hockney

Płótno z 1980 roku, od powstania znajdujące się w rękach prywatnego kolekcjonera, to początek nowego etapu w twórczości Brytyjczyka oraz jego zainteresowania panoramicznymi krajobrazami. Prognozowana cena dzieła wynosi 35 milionów dolarów (ok. 131 milionów złotych).

Źródło: rp.pl/instagramdavid.hockney

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy