Dart z bydgoskiej Pesy lepszy od Pendolino. Podczas testów osiągnął prędkość 200 km/h

Artykuł
Pesa ED161 Dart w produkcji
wikipedia/Marek Sawistowski/CC BY-SA 4.0

Najnowszy pojazd bydgoskiej Pesy ED161 Dart podczas testów osiągnął prędkość 200 km/h.

30 maja o godz. 2.57 na Centralnej Magistrali Kolejowej (odcinek Psary – Góra Włodowska) pojazd Dart - na podstawie wszystkich wymaganych do tego rodzaju prób pozwoleń – pociąg osiągnął prędkość 200 km/h – informuje Pesa.

 

PKP Intercity zamówiło u bydgoskiego producenta 20 składów pociągu Dart. Spółka zapłaci za nie ponad 1,3 mld złotych.

 

Co prawda, Dart może osiągać podobne prędkości co Pendolino, jednak jest tańszy w produkcji i ma bardziej komfortowe dla pasażerów wyposażenie.

 

Pociągi są wyposażone w najnowocześniejsze rozwiązania dla zapewnienia wygody pasażerów (klimatyzacja, ogrzewane fotele, gniazdka elektryczne, system wzmacniania sygnału telefonii komórkowej oraz Wi-Fi). Składy będą również wyposażone w nowoczesne toalety, w których znajdą się przewijaki dla niemowląt. Pasażerowie będą mieli do dyspozycji 352 miejsca, w tym 60 w pierwszej klasie. W pociągu znajdzie się też część gastronomiczna.

 

Pociągi Pesy, które trafią do PKP Intercity mogą rozpędzić się do 250 km/h, ale obecnie najszybciej pojadą 160 km/h. Składy będą kursowały na trasach: Jelenia Góra – Wrocław – Łódź – Warszawa – Białystok/ Lublin oraz Białystok/ Lublin – Warszawa – Koluszki – Częstochowa – Katowice – Bielsko-Biała. Pierwszy raz zabiorą pasażerów w grudniu 2015 roku.

 

Źródło: tvn24bis.pl, telewizjarepublika.pl

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy