Daniels: Polska to obecnie najbardziej przyjazny kraj, w którym można być Żydem

EmaPob 18-10-2016, 16:50
Artykuł
John Daniels
Telewizja Republika

Gościem Macieja Wolnego w programie "Republika na Żywo" był John Daniels, prezes Fundacji "From the Depths". Rozmowa dotyczyła Polskich Sprawiedliwych wśród Narodów Świata, a także relacji polsko - żydowskich.

16 października odbył się 1 ogólnopolski zjazd Polskich Sprawiedliwych wśród Narodów Świata. Gość programu "Republika na Żywo", John Daniels, komentował wagę tego wydarzenia.

"To niezwykła historia ludzi, którzy twarzą w twarz spotkali się ze śmiercią"

– To jest niezwykła historia grupy ludzi, którzy twarzą w twarz spotkali się ze śmiercią - mówił Daniels. - Mimo tego, nie wystraszyli się i ratowali swoich sąsiadów. Jest to coś absolutnie niesamowitego - dodał. 

– Dla mnie zaskakujący jest fakt, że wydarzenie to nie było większe - stwierdził gość programu. Uważam, że było za mało osób, za mało przedstawicieli mediów. Każdy ambasador akredytowany w Polsce, powinien uczestniczyć w tym wydarzeniu - podkreślił John Daniels. 

"Obowiązkiem młodych ludzi jest pomoc starszym w opowiedzeniu ich historii"

– To nie wina mediów, że nie interesują się tym wydarzeniem - mówił Daniels. Problemem jest sposób przedstawienia tej historii. To jest organizacja stworzona przez pokolenie ludzi, którzy teraz mają 80, 90, czy 100 lat. Ci ludzie nie mają Facebook'a i profili w mediach społecznościowych. Obowiązkiem młodych ludzi jest pomoc starszym w opowiedzeniu ich historii. Ludzie będą zainteresowani tą historią, jeśli się o niej dowiedzą - zaznaczył gość programu.

Co zrobić, by pamięć o Sporawiedliwych wśród Narodów Świata przetrwała?

– Sprawiedliwi wśród Narodów Świata to ludzie, którzy dokonali czegoś niesamowitego - podkreślił prezes Fundacji. - Musimy zrobić wszystko co w naszej mocy, by o nich nie zapomniano. Nasza Fundacja zajmuje się m.in. projektem, w którym przeprowadzamy rozmowy z tymi ludźmi. Nagrywa je aktor, Jacek Rozenek, który zadaje 100 najbardziej popularnych pytań, dotyczących tego okresu i ich postawy. Te rozmowy, zapisane przy pomocy najnowoczośniejszej technologii, mają w przyszłości dawać świadectwo tego, czego dokonali ci ludzie - mówił Daniels. 

– Niedługo powstanie też Centrum Edukacyjne na temat Sprawiedliwych wśród Narodów Świata w Warszawie przy Placu Grzybowskim - mówił John Daniels. - Grupy z całego świata, które przyjadą do Warszawy, by poznać historię Polski i są zainteresowane tym, co działo się w czasie II wojny światowej, będą też mogły również posłuchac historię na temat Sprawiedliwych Wśród Narowodów Świata. To szczególnie ważne, pownieważ za kilka lat tych ludzi już wśród nas nie będzie - dodał. 

"Polska to obecnie najbardziej przyjazny kraj, w którym można być Żydem"

– Oskarżanie Polaków o antysemityzm i zła opinia o Polsce powinna się zmienić - zaznaczył gość programu. - Niestety, poprzedni rząd przez 8 lat zupełnie nic z tym nie zrobił. Relacje polsko- żydowskie są jedną z najważniejszych spraw na gruncie polskim i światowym. W tym krótkim czasie, w którym obecny rząd sprawuje władzę, widać wyjście do środwisk żydowskich w Polsce i za granicą. Widać próbę przezwyciężenia tych złych obrazów za pomocą faktów - mówił Daniels. 

– Uważam, że Polska to obecnie najbardziej przyjazny kraj dla bycia Żydem - stwierdził gość programu. - Wiążę się z tym m. in. brak emigracji z krajów muzułamńskich. Wychowałem się w Londynie i dziś bałbym się tam chodzić w jarmułce. Ta informacja, że Polska jest najbardziej przyjaznym krajem dla Żydów, musi roznieść się po świecie i powoli do tego dążymy - zaznaczył John Daniels.

Źródło: Telewizja Republika

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy