Da Vinci operuje również na ginekologii

Artykuł
System chirurgiczny Da Vinci
https://radioszczecin.pl/

Po chirurgach i urologach przyszedł czas na ginekologów. To kolejni lekarze, którzy przeprowadzili operacje przy użyciu robota da Vinci.

Ten najwyższej klasy sprzęt kilka miesięcy temu trafił do szpitala na Pomorzanach w Szczecinie.

Ginekolodzy mają za sobą trzy zakończone sukcesem zabiegi. Przeprowadzili je dr hab. Anita Chudecka-Głaz, prof. PUM oraz lek. Radosław Skibo.

Jak sami przyznają: - To zupełnie inna jakość operowania, to po prostu inny świat.

Były to dwie operacje raka trzonu macicy z usunięciem macicy, przydatków oraz węzłów chłonnych oraz jedna operacja obustronnego usunięcia przydatków z powodu guza. Lekarz zoperowali między innymi 80-letnią pacjentkę, po wielu operacjach.

Zabiegi odbyły się bez komplikacji, a pacjentki czują się dobrze.

Leczenie nowotworów przy użyciu robota daje bardzo dobre efekty, a pacjentki szybciej wracają do zdrowia.

Rocznie w Klinice Ginekologii Operacyjnej i Onkologii Ginekologicznej Dorosłych i Dziewcząt Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego Nr 2 PUM w Szczecinie przeprowadza się ok. 60 radykalnych operacji z powodu raka trzonu macicy.

Dr hab. n. med. Anita Chudecka-Głaz, prof. PUM i lek. Radosław Skibko by zdobyć certyfikat pozwalający wykonywać operacje przy użyciu systemy da Vinci musieli najpierw wykonać ćwiczenia na symulatorze a później przeprowadzić zabieg na świni.

System robotyczny da Vinci jest głównym elementem nowo powstałego Klinicznego Centrum Operacji Robotycznych. Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny Nr 2 PUM w Szczecinie jest drugim szpitalem klinicznym w Polsce i pierwszym ośrodkiem w Zachodniopomorskiem, w którym chirurdzy korzystają z technologii robotycznej.

Na zakup robota otrzymał 13 mln złotych z Ministerstwa Zdrowia.

Źródło: radioszczecin.pl

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy