Czy Zjednoczona Prawica przetrwa? Czerwińska: Piłka po stronie Solidarnej Polski

Artykuł
Rzecznik PiS, Anita Czerwińska: Dalsze losy koalicji zależą od decyzji Solidarnej Polski
Fot. PAP/Mateusz Marek

– Prezes Solidarnej Polski Zbigniew Ziobro z upoważnieniem do dalszych rozmów z PiS o zasadach współpracy przy realizacji wspólnego programu w ramach Zjednoczonej Prawicy - poinformowali w środę politycy Solidarnej Polski po posiedzeniu zarządu tej partii.

– Zakończyło się spotkanie zarządu Solidarnej Polski. Prezes Ziobro z upoważnieniem do dalszych rozmów w sprawie zasad współpracy przy realizacji naszego wspólnego programu Zjednoczonej Prawicy - napisał poseł Jan Kanthak na Twitterze.

 

– Zdecydowaliśmy, że dalej będziemy prowadzili rozmowy - dodał w rozmowie z PAP wiceminister klimatu, polityk SP Jacek Ozdoba.

– Dziękujemy PiS za otwartość i zrozumienie, że Zjednoczona Prawica powinna trwać" - dodał.

Pytany, czy jeszcze w środę dojdzie do spotkania Zbigniewa Ziobro z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim odpowiedział, że zapewne w najbliższym czasie dojdzie do takiego spotkania.

Jeden z polityków SP, pytany przez PAP, czy ugrupowanie to akceptuje warunki, jakie Solidarnej Polsce przedstawiło PiS, powiedział: „kwestia dopracowania pewnych szczegółów i sądzę, że znajdziemy porozumienie”.

Zarząd Solidarnej Polski obradował od g. 15.00. Wcześniej, ok. g. 13.00 zebrało się kierownictwo PiS.

Rzecznik PiS: Wszystko zależy od decyzji Solidarnej Polski

Rzecznik PiS Anita Czerwińska poinformowała PAP po spotkaniu władz partii, że „omawiano m.in. możliwe scenariusze polityczne, ale także sprawy wewnątrzpartyjne, jak choćby kwestie związane z organizacją kongresu partii”. Pytana, co dalej ze Zjednoczoną Prawicą, czy podjęto już jakieś decyzje, odparła, że „piłka jest cały czas po stronie Solidarnej Polski i wszystko zależy od ich decyzji”.

Rozmowy partii współtworzących Zjednoczoną Prawicę - PiS, Solidarnej Polski i Porozumienia - dotyczące nowej umowy koalicyjnej i rekonstrukcji rządu zostały zawieszone w związku z tym, że w ubiegłym tygodniu Solidarna Polska opowiedziała się przeciw noweli ustawy o ochronie zwierząt, autorstwa PiS; większość posłów Porozumienia w tym głosowaniu wstrzymała się. Później politycy PiS wielokrotnie podkreślali, że koalicja Zjednoczonej Prawicy praktycznie już nie istnieje.

W poniedziałek zebrało się kierownictwo PiS w sprawie przyszłości Zjednoczonej Prawicy i dalszej obecności w rządzie polityków Porozumienia i Solidarnej Polski. Po tym spotkaniu rzeczniczka partii poinformowała, że podjęto decyzje o "zdecydowanych rozstrzygnięciach", a o szczegółach PiS poinformuje "w stosownym czasie". Na spotkaniu, które odbyło się później w poniedziałek Jarosław Kaczyński przedstawił Zbigniewowi Ziobrze warunki dalszego trwania koalicji. Natomiast we wtorek szef PiS spotkał się z liderem Porozumienia Jarosławem Gowinem; w spotkaniu tym brał udział również premier Mateusz Morawiecki.

Źródło: PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy