Czy przed powrotem do szkół nauczyciele zostaną poddani testom na Covid-19?

Artykuł
Zdjęcie ilustracyjne.
pexels.com/ Julia M Cameron

Wiceminister zdrowia Sławomir Gadomski poinformował o możliwości przeprowadzenia badań przesiewowych wśród nauczycieli przed ich powrotem do szkół. Zaznaczył, że decyzja w tej sprawie jeszcze nie zapadała.

- Dopuszczamy w tej chwili możliwość badań przesiewowych u nauczycieli przed ich powrotem do szkół. Rozważamy trzy metody - powiedział czwartek w Sejmie wiceminister zdrowia Sławomir Gadomski. Zaznaczył, że decyzja w tej sprawie jeszcze nie zapadła.
Jeżeli rząd podejmie decyzję o powrocie nauczycieli klas I-III po 17 stycznia do szkoły, będą mogli poddać się testom na Covid-19.
Nauczycieli pracujących w klasach I-III jest ok. 260 tys.

- Celujemy z tymi testami na 14 albo 15 stycznia, żeby wyniki były dostępne przed poniedziałkiem - dodał.

Wiceminister zastrzegł jednak, że nie ma jeszcze decyzji co do sposobu testowania nauczycieli. Do dyspozycji będą testy antygenowe, tradycyjne testy genowe oraz trzecia metoda - testy PCR polegające na tzw. pulowaniu próbek. Materiał do badania pobierany jest ze śliny.

- Jesteśmy w przededniu ostatecznych decyzji. To wymaga jeszcze opinii ekspertów. Otrzymał to i zespół w Narodowym Instytucie Zdrowia Publicznego, i konsultant krajowy prof. Horban. Myślę, że Rada Medyczna przy premierze również się tym zajmie - powiedział Gadomski.

Źródło: polskieradio24.pl

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy